11 yıl evvel çalıştığı şirket naylon çıkınca emekliliği iptal edildi

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
11 yıl evvel çalıştığı şirket naylon çıkınca emekliliği iptal edildi
İzmir’de yaşayan KOAH hastası Nazmi Özleyen’in 11 yıl evvel çalıştığı firma naylon şirket çıkınca o güne ilişkin prim günleri silindiği için emekliliği iptal edildi.

8 yıldır emekli olan ve tek geliri emekli aylığı olan Özleyen, yetkililerden tahlil bekliyor. KOAH hastası olan Özleyen sigorta hakkını da yitirdiği için kullanımı gereken ilaçları da almakta zorluk çekiyor.

“11 YIL EVVEL ÇALIŞTIĞIM FİRMA UYDURMA ÇIKINCA EMEKLİLİĞİM İPTAL EDİLDİ”

Emekliliğinin iptal edilmesinden dolayı mağdur olduğunu belirten, Özleyen, “3600 günden vergi indirimi kazanarak 2013’te emekli oldum. Yüzde 50 daima raporum var, KOAH hastasıyım ve hala tedavisini görüyorum. 8 yıldan beri emekliydim ve en son maaşımı almaya gittiğimde alamadım. SGK’ya gidip durumu sorduğumda benim maaşımı iptal ettiklerini söylemiş olduler. niçini de 11 yıl evvel çalıştığım firmanın uydurma olmasıymış. Oradaki günlerim iptal olmuş ve çalıştığım günler de düşmüş. Bu yüzden de gün sayım yetmediği için emekli maaşım iptal edilmiş. 2013’te emekli oldum, maaşımı da alıyordum; lakin ortadan 8 sene geçtikten daha sonra bu duruma düştüm.” dedi.

“ÇOK MAĞDUR DURUMDAYIM”

Öteki bir geliri olmadığın söyleyen Özleyen, “Çok mağdur bir durumdayım. Konutum kira ve emekli maaşımdan öteki bir kuruş gelirim yok. Yetkililerden rica ediyorum. Benim annemin ak sütü üzere helal olan emekli maaşımın bana geri verilmesini rica ediyorum” açıklamasında bulundu.

“ASKIDA EKMEK ALIYORUM”

Öbür geliri olmadığını belirten Nazmi Özleyen, bakkaldan askıda ekmek aldığını tabir ederek“Yaklaşık 1 buçuk sene ben o firmada çalıştım. Oradaki günlerim, o firmanın naylon çıkması sebebiyle iptal olunca, emekliliğe hak kazandığım 3 bin 600 günün altına düşmüşüm. Bu yüzden de emekli maaşım iptal edildi. Durumum yok, geçinemiyorum. Bana bu yüzden komşularım bakıyor. Firmanın uydurma çıkması ve emekliliğimin bu yüzden iptal edilmesi yüzünden ben bakkaldan askıda ekmek alıyorum. Bu duruma düştüm.” dedi.

“İLAÇLARIM BİTİNCE BEN NE YAPACAĞIM”

İlaç masraflarının komşuları tarafınca karşılandığını belirten Özleyen, “Sigortam yok, emekli maaşım da gidince ilaçlarımı haliyle sigortadan alamadım. Allah razı olsun komşularım sırayla benim ilaç masraflarımı karşılıyor. Bunun yanında konutumda de oksijen aygıtı var, onu kullanıyorum. O ilaçlar bitince ben ne yapacağım? Onu düşünüyorum. Yetkililerden rica ediyorum. Benim hakkım olan maaşım bana iade edilsin” kelamlarına yer verdi.