Araba Devi Porsche, Sürpriz Bir Atakla Uzay Yarışına Girdi!

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Araba Devi Porsche, Sürpriz Bir Atakla Uzay Yarışına Girdi!
Araba üreticisi Porsche, Blue Origin, SpaceX ve Virgin Galactic üzere markaları yenmeyi hedefleyen Alman roket start-up firması Isar Aerospace‘e yatırım yaparak yepisyeni bir kulvarda müsabakayı hedefliyor. Rakiplerinin tersine Isar, milyarder biri tarafınca desteklenmiyor ve çabucak hemen bir fırlatma gerçekleştirmedi. Lakin, Porsche tarafınca sağlanan sermayenin şirketin yüksek seviyede otomatikleştirilmiş roket üretim süreçlerini iyileştirmesine yardımcı olması bekleniyor.

Isar, bu yılın başlarında fırlatma aracı Spectrum‘un üretimine başlamıştı. üç boyutlu baskılı bileşenleri içeren Spectrum, 1.000 kilograma kadar yükleri alçak Dünya yörüngesine düşük maliyetle taşımak için tasarlandı. İkinci evre motoru ile de uyduları direkt yörüngeye oturtabiliyor.

Fırlatma aracı, Isar’ın yavaşça hidrokarbonlar ve sıvı oksijen kombinasyonuyla çalışan ve yaygın yakıtlardan daha az kirlilik üreten Aquila motorunu kullanıyor.

Jeff Bezos ve Richard Branson, son birkaç hafta ortasında milyarder uzay yarışında büyük atılımlar yapmış olsa da, Isar şu anda rastgele bir beşerli uzay uçuşu planlamıyor ve uzay turizmini denetim etmek isteyen başka şirketlerle rekabet etmek üzere bir maksadı yok. Bunun yerine, önümüzdeki senelerda kıymetli ölçüde büyümesi beklenen küçük ve orta ölçekli uyduları fırlatmak için büyüyen pazardan hisse almak için çalışacak.

Porsche yaptığı açıklamada, yüksek seviyede otomatikleştirilmiş üretim süreçleri yardımıyla Isar’ın, “heyeti uzay şirketlerine kıyasla bu talebi daha uygun maliyetli ve esnek bir biçimde karşılayabiliyor

Spectrum’un birinci fırlatmasının 2022’nin ikinci yarısında gerçekleşmesi planlanıyor ve gelecek yıl üç yahut dört fırlatma daha yapılması bekleniyor.