Avustralya Başbakanı Morrison: Macron’un ülkemi aşağılamasına müsaade vermeyeceğim

RAM

New member
Avustralya Başbakanı Morrison: Macron’un ülkemi aşağılamasına müsaade vermeyeceğim
Emmanuel Macron tarafınca şahsına yöneltilen, iki ülke içindeki denizaltı mutabakatının iptali konusunda “yalan söylemiş olduği” ithamlarını reddeden Başbakan Morrison, 26. Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı (COP26) kapsamında görüşmeler yaptığı Glasgow’da açıklamada bulundu.

Fransa’nın alındığını kabul ederek şahsına yönelik tenkitlerle başa çıkabileceğini fakat ülkesinin “aşağılanmasına” müsaade vermeyeceğini vurgulayan Morrison, “Benim omuzlarım geniş, bununla (suçlamalarla) başa çıkabilirim. Avustralya’nın aşağılanmasına müsaade vermeyeceğim. Avustralya’nın güvenirliğini sorgulayan ve Avustralya’nın hakaretlerle karalanmasına müsaade vermeyeceğim.” sözlerini kullandı.

‘Avustralya’ya dönmedilk evvel biraz daha konuşacağımızdan eminim’

Avustralya’nın Fransa ile olan alakasını onarma sürecinde olduğunu belirten Morrison, “Son birkaç gün ortasında birkaç defa konuştuk. Avustralya’ya dönmedilk evvel biraz daha konuşacağımızdan eminim.” dedi.

İtalya’nın başşehri Roma’da düzenlenen G20 Başkanlar Doruğu’nda Avustralya ile Fransa içinde yaşanan denizaltı krizine ait soruları yanıtlayan Macron, bir gazetecinin “Scott Morrison’ın size palavra dediğini düşünüyor musunuz?” sorusuna ‘‘Düşünmüyorum, biliyorum.” tabirleriyle karşılık vermişti.

Palavra söylemiş olduği argümanlarını reddeden Morrison, haziran ayında Elysee Sarayı’ndaki akşam yemeği sırasında mevzuyu net biçimde gündeme getirdiğini belirtmişti.

Avustralya, ABD ile İngiltere içindeki AUKUS mutabakatı

Avustralya, 2016’da Fransız Naval Group ile imzaladığı 12 klâsik dizel elektrikli denizaltının imalini öngoren 90 milyar Avustralya doları (yaklaşık 67,5 milyar ABD doları) fiyatındaki mukaveleyi iptal etmiş, İngiltere ve ABD ile AUKUS olarak bilinen savunma mutabakatı yapmıştı.

Kontratın iptali Fransa ile Avustralya içinde krize yol açmış, Fransa AUKUS’a reaksiyon olarak Canberra ve Washington büyükelçilerini geri çekmişti.

Morrison, mukavele iptali hakkında Avustralya’nın Fransa’yı evvelinde bilgilendirdiğini belirtmişti.