Lukaşenko, Kazakistan’daki olayların Belarus’ta tekrar edilmesine karşı uyardı

RAM

New member
Lukaşenko, Kazakistan’daki olayların Belarus’ta tekrar edilmesine karşı uyardı
Belarus Devlet Başkanlığı basın dairesinden yapılan açıklamaya bakılırsa Lukaşenko, Belarus’taki siyasi sistemin Anayasaya ve maddelere uygun olarak, kademeli bir biçimde değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Aksi biçimde değişiklikler, Kazakistan’a bakılırsa daha makus bulunmasına, Ukrayna’daki üzere bulunmasına niye olur” dedi.

Minsk’te Anayasa Komitesi ve Anayasa Değişikliği Çalışma Kümesi üyeleriyle bir ortaya gelen Lukaşenko, “Her değişiklik ve değişimin temelinde Anayasa olmalı, çünkü her şey yasaya uygun olmalıdır. Bu doğal bir değişim sürecidir. Bu sürece tüm uygar ve okuryazar beşerler üzere başlanmalı. Değişimler, Kazakistan’dan daha berbat, Ukrayna’daki üzere olacak biçimde gerçekleştirilebilir. Bu niçinle, her şey planlı olmalıdır” ihtarında bulundu.

İnsanların kendi kusurlarından ders çıkarmaya çalışmayıp, arkadaşlarının, komşularının ve düşmanlarının hem yanlışlarından, birebir vakitte olumlu yanlarından tecrübe kazanmaları gerektiğini vurgulayan Lukaşenko, “Bunu ben uydurmadım. Bu niçinle biz, bu prensipleri kullanarak yürüdük, geliştik, bu değişiklikleri hazırladık” sözlerini kullandı.

Lukaşenko 20 Eylül’de Anayasada yapılacak değişikliklerle ilgili referandum düzenlemeye hazır olduğunu açıklamıştı.

Belarus anayasasında yapılması önerilen değişikliklerin yer aldığı taslak evrak, 27 Aralık’ta kamuoyunda tartışılmak üzere yayınlanmıştı. Anayasa referandumunun şubat sonuna kadar yapılması bekleniyor.