Sudan’da binlerce kişi hükümetin feshi talebiyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde toplandı

RAM

New member
Sudan’da binlerce kişi hükümetin feshi talebiyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde toplandı
Aralık 2018’deki halk ihtilalini “çalanlardan geri kurtarmak” ve ömür şartlarının güzelleştirilmesini isteyen aksiyoncular, “Sabırlı halk aç”, “Tek ordu, tek halk,” “Hükümet feshedilsin” sloganları attı.

Eski milletvekili Ebu’l Kasım Burtum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Hükümeti düşürmeye geldik. Yerine bağımsız, nitelikli hükümet kurulmasını ve devletin başka kurumlarının tamamlanmasını istiyoruz.” dedi.

İki yılın heba bulunmasına yol açan kümeleri protesto ettiklerini anlatan Burtum, “Başbakan Abdullah Hamduk da Sudan halkının menfaatine karar alamıyor.” diye konuştu.

Burtum, “İktidardaki bu çete Sudan’ı yönetmeye muktedir değil.” tabirini kullandı.

Vatandaşlardan Lina Yusuf Fadlullah da alınan zalim kararlara karşı çıktıklarını belirterek, “Son üç senede olan yıkımın Sudan’ın tarihinde gibisi görülmemiştir. Her şey pahalılaştı.” diye konuştu.

Ekmek ve ilaçta külfetler yaşandığını, isteklerinin hükümeti indirmek olduğunu söz eden Fadlullah, “Bu hükümet, ülkenin varlıklı kaynaklarını yönetim edemiyor.” dedi.

Fadlullah, “Eski Rejimin İzlerini Ortadan kaldırma ve Yolsuzlukla Gayret Komitesinin insanları haksız biçimde işinden ettiğini ileri sürerek, binlerce kişi her gün berbatlaşan mevcut durumda çocuklarını nasıl geçindirecek?” diye konuştu.