18 isim koydukları çocukları için kimlik çıkaramayan aile cumhurbaşkanından yardım istedi

RAM

New member
18 isim koydukları çocukları için kimlik çıkaramayan aile cumhurbaşkanından yardım istedi
Endonezya’da yaşayan Arif Akbar ve Suci Parıltı Aisyah çifti, 3 sene evvel dünyaya gelen çocuklarına şu ismi verdi: “Rangga Madhipa Sutra Jiwa Cordosega Akre Askhala Mughal Ilkhanat Akbar Sahara Pi-Thariq Ziyad Syaifudin Quthuz Khoshala Sura Talenta”

2019’da lokal medyada ’18 isimli bebek’ olarak ünlenen çocuk, artık ise ismi nüfus kimliği alamıyor.

Lokal basında yer alan haberlere göre, nüfus müdürlüğü çocuğun isminin nüfus kimliği formuna sığmaması niçiniyle ailenin başvurusunu 3 yıldır reddediyor.

Çocuklarının ismini kısaltmamakta kararlı olan aile ise Cumhurbaşkanı Joko Widodo’ya açık mektup yazarak yardım istedi.

Aile, verdikleri her bir ismin ‘çocuğun geleceği için umutlar ve dualar içerdiğini’ ve bu niye değiştirmeyeceklerini söylüyor.

Lokal haber sitesi Detik’e konuşan baba Arif Akbar, daha evvel kayıtlarda 17 isimli birini gördüğünü lakin kendilerinden isim değişikliği talep edildiğini söylemiş oldu.

Nüfus Müdürlüğü Lideri Rahmad Ubaid ise aileye isim değişikliği baskısı yapmadıklarını fakat ismi forma sığacak biçimde uyarlamalarını talep ettiklerini belirtti.

Endonezya doğum kayıt sistemi formuna maksimim 55 karakterden oluşan isimler yazılabiliyor. Lakin 18 isimli bebeğim ismi 132 karakter içeriyor.