Alman polisinin cep telefonu yazışmaları ortaya çıktı: ‘Dün bir Türk’ü tekmeledim’

RAM

New member
Alman polisinin cep telefonu yazışmaları ortaya çıktı: ‘Dün bir Türk’ü tekmeledim’
Almanya’nın Köln kentinde geçen nisan ayında İtalyan vatandaşı Gaetano B.’nin ömrünü kaybetmesinin akabinde yürütülen soruşturma kapsamında, Gaetano B.’nin vefatına niçiniyet verdiklerinden şüphelenilen polis memurlarının cep telefonlarındaki iletilerde ırkçı tabirlere rastlandı.

Polis memurunun öbür polis memuruna, “Dün bir Türk’ü tekmeledim, yarın size ağzının, yüzünün fotoğraflarını gönderirim” tabirlerinin yanı sıra, “Kesinlikle birini tutuklayacağız ve birini mahvedeceğiz” yazdığı ortaya çıktı.

Nisan ayında İtalyan asıllı Gaetano B. polise direndiği sebebi öne sürülerek sıkıntı kullanarak gözaltına alınmış, görgü şahitleri, polise direnmeyen Gaetano B.’ye polisin gereksiz yere şiddet uyguladığını aktarmıştı. Gaetano B., gözaltına alındıktan 2 ay daha sonra kırık kaburgasının yol açtığı kan zehirlenmesinden hayatını kaybetmişti. 59 yaşındaki Gaetano B.’nin polise direnip direnmediği ise çabucak hemen netlik kazanmadı.

Soruşturmayı yürüten Bonn polisi tarafınca Gaetano B.’nin vefatına polis memurlarının niye olup olmadığı araştırılırken, Savcılık bu hafta başında 5 polisi açığa aldı.

Sivil toplum kuruluşları artan polis şiddetinden dolayı Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanı Herbert Reul’u istifaya çağırdı. Reul bugün yapılan meclis oturumunda, “Katiyen kabul edilecek bir durum değil. Polislere karşı nazaranv başında adam yaralamadan soruşturma yürütülecek“ dedi.