Avustralya’da yüzlerce Kovid-19 hastasına yanlış test kararı

RAM

New member
Avustralya’da yüzlerce Kovid-19 hastasına yanlış test kararı
Pazar günü Sidney‘deki St. Vincent Hastanesi, patoloji servisi SydPath aracılığıyla 23 ve 24 Aralık’ta teste giren hastalara yanlış bildirim gönderildiğini deklare etti.

Australian COVID lab incorrectly informed patients they tested negative https://t.co/9BJSOvc8Q5 pic.twitter.com/0mbXZQJydD

— New York Post (@nypost) December 26, 2021

Hastaniçin yapılan açıklamada, “SydPath dün gece 400’den çok şahsa yanlış bir biçimde bildiri göndererek, Kovid testlerinin negatif çıktığını bildirdi. Bu şahısların PCR testlerinin müspet olduğu ortaya çıktı” dendi.

Hastane, olayın araştırıldığını bildirdi. Açıklamada, “İnsan yanılgısı olduğuna inanılan bu kusurun sebebini acil müdahale grubu araştırıyor. Etkilenenlerden samimiyetle özür diledik” sözleri yer aldı.

SydPath tıbbi yöneticisi Anthony Dodds ise laboratuvarın, hastalara yanlış bildirimin aktarıldığı günlerde ‘oldukca büyük hacimli testler’ üzerinde çalıştığını belirtti.

Dodds, yaptığı açıklamada, “SydPath, bu sorunun farkına varır varmaz, etkilenen şahıslarla irtibata geçmek için süreci çabucak başlattı” dedi.

Yanlış bilgilendirilenler içinde yer alan bir erkek hasta, sonuçlara kuşkuyla baktığını belirtti. Bir hekimin kendisine sonuçlara güvenmesini söylenmesine karşın süratlice bir Kovid-19 testi yaptırdı ve olumlu çıktı.

34 yaşındaki hasta, Australian Broadcasting Corporation’a verdiği demeçte, “Ben de kendime güveniyorum, âlâ değilim zira. Sahip olduğum her semptom Kovid belirtisi. ‘PCR testi yanlış olmalı’ dedim” açıklamasında bulundu. Hasta, “Bence çok hudut bozucuydu, birinci vakit içinderda negatif test kararınun alınması 85 saat sürdü” diye ekledi.