Bangladeş’te feribot yangınında onlarca kişi ölürken başkaları ırmağa atlayarak kurtuldu

RAM

New member
Bangladeş’te feribot yangınında onlarca kişi ölürken başkaları ırmağa atlayarak kurtuldu
Bangladeş’in Sugandha Irmağı’nda başşehir Dakka’dan yaklaşık 250 kilometre güneydeki Barguna’ya giden bir feribotta yangın çıktı. Hafta sonunu aileleri ve arkadaşlarıyla geçirmek için meskenlerine dönenlere dolu feribotta 800 yolcu bulunuyordu.

İtfaiyeye bakılırsa MV Avijan-10 isimli feribotun motor kısmında çıkan yangını denetim altına almak iki saat sürdü. Yangının söndürülmesinin akabinde kıyıya getirilen feribotu soğutmak için itfaiye takımları sekiz saat daha uğraştı.

Yedi kişinin durumu kritik

Feribotta en az 39 kişinin cansız vücutlarına ulaşılırken, 72 yaralı hastaneye kaldırıldı. Ağır yanıkları olan yedi kişinin durumunun kritik olduğu açıklandı.

Feribotu kasıp kavuran alevlerden kaçmak için bir epey yolcu ırmağa atladı.

Bunlardan biri olan Anisur Rahman, “Güvertede uyurken çığlıklar ve güçlü gürültüyle uyandım. Tam bir şok ortasında, feribotun gerisinden ağır duman çıktığını gördüm. Öteki bir epeyce yolcu üzere ağır siste ırmağın dondurucu sularına atlayıp kıyıya yüzdüm” dedi.

Yangını soruşturmak için iki kurul kuruldu

Hükümet, yangını soruşturmak için iki kurul kurarak bulgularını üç gün ortasında rapor etmeleri talimatını verdi.

Irmaklar ülkesinin baş ulaşım aracı

130 ırmağın kesiştiği Bangladeş’te yaygın feribot kazaları çoklukla aşırı kalabalık ve gevşek kurallardan kaynaklanıyor.

Feribotlar, bilhassa güney ve kuzeydoğu bölgelerinin esas ulaşım aracı.

Nisan ayında Dakka’nın haricinde bir feribotu öbür bir gemiyle çarpışıp alabora olması kararı 25 kişi hayatını kaybetmişti.