Çinli emekçileri zorla fabrikada tutan Musk: Amerikalılar işe gitmezken Çinliler fabrikadan çıkmıyor

RAM

New member
Çinli emekçileri zorla fabrikada tutan Musk: Amerikalılar işe gitmezken Çinliler fabrikadan çıkmıyor
Dünyanın en güçlü bireyi pozisyonunda olan ve dünya muhtarı havasında çabucak her mevzuda görüş bildiren Elon Musk, bu kere Çin’in ekonomik muvaffakiyetini “Amerikalılar tembel, Çinliler gecelerini gündüzlerine katarak çalışıyor” diye formüle etti.

44 milyar dolara Twitter’ı satın alması daha sonrası dünyanın gündeminin dizginlerini eline geçiren Tesla ile Space X’in kurucusu ve CEO’su, Financial Times’a (FT) röportaj verdi.

‘Süper yetenekli, çalışkan Çinliler’

Musk, Tesla’nın bütünüyle yabancı yatırımcıya ilişkin tek araba üretim tesisi olma imtiyazına sahip olduğu Çin’in ‘işgücü yardımıyla fazlaca kuvvetli fabrikalar çıkarma’ potansiyeline dikkat çekerek şu biçimde devam etti:

“Çin’de üretime kuvvetli biçimde inanan epeyce sayıda üstün yetenekli, çalışkan insan var. Gece yarısını geçtim, sabahın üçüne dek çalışıyorlar. Amerika’da beşerler işe gitmekten bile kaçınmaya çalışırken, onlar fabrika türevlerinden dışarı çıkmıyor.”

"They won't just be burning the midnight oil. They will be burning the 3 a.m. oil," he continued. "They won't even leave the factory type of thing, whereas in America people are trying to avoid going to work at all."https://t.co/gVeTQMY1C0

— Jud Lounsbury (@JudLounsbury) May 12, 2022

‘En hayli benim çektiğimi düşünmelerini istedim’ demişti

Geçmişte Model 3’ün ‘üretilmesi cehennemi’ sırasında Tesla’nın ABD’deki fabrikasının yerinde uyumasıyla övünen Musk, 2018’de Bloomberg’e verdiği demeçte, “Koşullarımın şirketteki herkesten daha makus olmasını istedim. Onlar acı hissettiklerinde benimkinin daha beteri olmasını istedim” açıklamasını getirmişti.

Kapanmaya yakalanmama sebebi öne sürülerek emekçilere çalışma kampı şartları

Çinli yetkililerin Omicron salgını niçiniyle Şanghay’da fazlaca sıkı kapanma uygulamaları yüzünden üç hafta işin durduğu Tesla fabrikası, geçen ay yine üretime geçti. Lakin bir daha kapanma gelmesi ihtimaline karşı çalışanlara fabrikada yatıp kalkmalarının dayatıldığı, Bloomberg’e yansıdı.

#Tesla workers in #Shanghai will reportedly eat and sleep on the factory floor as it enters 'closed-loop system' to avoid further shutdownshttps://t.co/LZBgnbTqyj pic.twitter.com/C472eYa9N3

— Business Insider India
🇮🇳
(@BiIndia) April 19, 2022

6 gün 9’dan 9’a mesai

Fabrikada dağıtılan bildirime nazaran içerde yatmaları için her birine uyku tulumu ve şişme yatak verilen çalışanlardan haftada bir gün müsaadeli biçimde 12 saatlik vardiyalarda çalışması bekleniyordu. Lakin Çinli teknoloji emekçilerinin haftada 6 gün sabah 9’dan akşam 9’a kadar toplamda 72 saat çalışma önbakılırsan 996 programını protesto etmesinin akabinde, vardiyaların değişmiş olabileceği açıklandı.

‘yaşamımızı parayla değiştirmeye kıymet mi?’

Bir blogcu, “böyle çalışmak insan bedeni için hayli ziyanlı, son senelerda fazla mesaiden ölümlerle ilgili hayli fazla haber aldık, lakin bu yozlaşmış fazla mesai sistemi hala geçerli. Sormadan edemiyoruz: hayatımızı parayla değiştirmeye sahiden kıymet mi” diye yazdı.

‘Benimle çalışma sebepleri para değil’

FT’ye grubundaki yazılım mühendislerini ve teknoloji uzmanlarını öven Musk, ‘şirketlerinin yapay zeka ve uzay seyahati üzere zorluklara odaklanmasının en güzel yetenekleri çekmesine yardımcı olduğunu, en uygun beyinlerin, sıkıcı bir şey üzerinde çalışmak için epey para almaktan çok inovasyonun hudutlarını zorlamakla ilgilendiğini’ söyleyerek ekledi:

“Burada sıkıntı para değil, projelerin nitekim ne kadar enteresan olduğu.”