Çocuk istismarcısı Epstein’in ortağı Ghislaine Maxwell, daha az ceza almak için konuşacak mı?

RAM

New member
Çocuk istismarcısı Epstein’in ortağı Ghislaine Maxwell, daha az ceza almak için konuşacak mı?
ABD’nin New York eyaletinde çarşamba günü görülen duruşmada, seks ticareti ağı oluşturmak ve Çocuk istismarı ve cinsel taciz hatalısı ABD’li milyarder Jeffrey Epstein’in kabahat ortağı olmakla yargılanan İngiliz sosyetesi mensubu Ghislaine Maxwell, 6 suçlamadan 5’inde hatalı bulundu.

Kelam konusu kabahatlere verilen cezanın en az 65 yıl mahpus cezası olması, 60 yaşındaki Maxwell’in hayatının geri kalanını hapishanede geçirebileceği manasına geliyor. Bu durum, ‘daha az ceza almak için cürüm ortaklarına dair konuşacak mı?’ sorusunu da birlikteinde getirdi.

Epstein ve Maxwell’in yargı süreçlerinde ikilinin yakın arkadaş olduğu İngiltere Prensi Andrew, eski ABD Liderleri Bill Clinton ve Donald Trump üzere isimler de dava belgesine sunulan dokümanlarda anılmıştı.

Epstein cezaevindeyken Ağustos 2019’da intihar etmiş, vefatı hayli sayıda spekülasyonlara niye olmuştu.

Epstein ve Maxwell tarafınca kurulan sex ticareti ağında çabucak hemen çocuk yaştayken mağdur edildiklerini belirten bayanlar, pedofili ağındaki öbür şahısların de hesap vermesi davetinde bulunuyordu.

‘Medyaya konuşmak istediğini söylerken duyuldu’

Hatalı bulunmasının akabinde 60 yıldan fazla mahpus cezası alması öngörülen Maxwell’in daha az ceza almak için öteki isimleri ifşa edip etmeyeceği merak edilen sorular içinde.

Sanık aile avukatı Leah Saffian’ın daha evvelki duruşmalarda mahkeme salonunda Maxwell ailesiyle birlikte oturmasına karşın, Maxwell’i tanıştırmak için ABD’li haber kanalı ABD News’in yapımcılarından James Hill ile görüntülenmesi bu merakı alevlendirdi.

Miami Herald’ın hususa dair haberine nazaran, Maxwell kendisini ABD News imalcisi James Hill’e tanıştırdıktan daha sonra, ‘medyaya konuşmak istediğini’ söylerken duyuldu.

İngiltere Prensi’nin başı kaygıda

Maxwell, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in ikinci oğlu Prensi Andrew ile yakın olarak biliniyordu. Epstein ve Maxwell’in ‘seks kölesi’ olarak kullanıldığı belirtilen Virginia Roberts-Giuffre ile cinsel alaka yaşadığı savlarını reddeden İngiltere Prensi’nin başı şu sıralar Maxwell davasıyla kaygıda. Çünkü çarşamba günü New York’taki yargıçlar, Prens Andrew’u cinsel tacizle suçlayan davayla direkt ilgili olan, Epstein ve Roberts-Giuffre içindeki 2009 tarihindeki mutabakatın önümüzdeki hafta başlarında kamuoyuna açıklanmasına karar verdi.

Epstein, Clinton’ı 17 sefer Beyaz Saray’da ziyaret etmişti

Epstein ve Maxwell’in bir öbür yakın arkadaşı, Bill Clinton’dı. Maxwell Clinton’ın kızı Chealsea’nin düğününe katılırken, Epstein eski ABD Lideri’nin bakılırsavdeki birinci birkaç yılında Beyaz Saray’ı en az 17 defa ziyaret etti. Bunun yanı sıra Executive Mansion’da yaptığı ziyaretlerden birincisi, Clinton’ın Ocak 1993’te nazaranve başlamasından yalnızca bir ay daha sonra gerçekleşti.

Clinton New York mecmuasına 2002’de verdiği bir demeçte şu sözleri kullanmıştı:

“Jeffrey, hem son derece başarılı bir finansçı tıpkı vakitte kararlı bir hayırsever, keskin bir global pazar anlayışı ve 21. yüzyıl bilimi hakkında derinlemesine bilgi sahibi. Demokratikleşme, fakirlerin güçlendirilmesi, vatandaşlık hizmeti ve HIV/AIDS ile çaba için Afrika’ya yaptığı son seyahatlerini takdir ediyorum.”

Clinton ve Epstein o kadar yakındı ki, çocuk istismarcısı milyarder 2019’da cezaevinde kendini astığında, Epstein’ın ‘kara defterinde’ Clinton’a ilişkin e-posta adresleri ve 21 farklı telefon numarası bulundu. Clinton ise, yakın arkadaşı Epstein’ın gerçekleştirdiği “korkunç hatalar hakkında” bir şey bilmediğini söylemiş oldu.

Trump Epstein hakkında ‘Harika adam’ demişti

Maxwell’in yargılandığı davaya sunulan son dokümanlar, eski ABD Lideri Donald Trump’ın da Maxwell-Epstein ikilisinin yakın etrafına dahil olduğunu kanıtladı. Uçuş kayıt dokümanlarına nazaran Trump, 1993 yılında dört defa, 1994, 1995 ve 1997 senelerında ise birer kere Epstein’a ilişkin ‘Lolita Ekspres’ diye anılan özel Boeing 727 uçağında seyahat etti. Seferlerin Trump ve Epstein’ın konutlarının bulunduğu Palm Beach’ten Newark’a gerçekleştirildiği anlaşıldı.

Uçağın pilotu Larry Visoki geçen ayki duruşmada verdiği tabirde, Trump’ı uçuşlardan kimilerinde yolcu olarak gördüğünü belirtmiş ve “Başkan Trump’ı katiyen hatırlıyorum” demişti. Pilot Visoki’nin yolcular içinde olduğunu söylemiş olduği şahıslar içinde Bill Clinton, Kevin Spacey ve Prens Andrew de var.

Trump 2002 yılında New York Magazine’e verdiği bir röportajda, Epstein ile yakın bir arkadaşlığa sahip olduğunu belirterek, “Jeff’i 15 yıldır tanıyorum. Olağanüstü bir adam. Onunla birlikte olmak fazlaca eğlenceli. Hatta onun da benim kadar hoş bayanlardan hoşlandığı ve birçoklarının daha genç tarafta olduğu söyleniyor. Hiç kuşku yok ki Jeffrey toplumsal hayatından keyif alıyor” tabirlerini kullanmıştı.

Epstein çocuk istismarı ve cinsel taciz niçiniyle karar giydikten daha sonra 2019’da hapishanede intihar ettiğinde Trump, ABD Lideri olarak vazife yapıyordu. İntihardan daha sonra Trump, Epstein’ın aslında cinayete kurban gittiği tarafındaki komplo teorilerini desteklemiş ve Epstein’ın kabahat ortağı olmakla suçlanan Ghislaine Maxwell hakkında şu tabirleri kullanmıştı:

“Erkek arkadaşı mahpusta öldü ve beşerler hala bunun nasıl olduğunu anlamaya çalışıyor. İntihar mıydı, öldürüldü mü? Onun yeterliliğini diliyorum. Onun için makûs bir şey aramıyorum. Kimseye berbat bakmıyorum. Beşerler bunu alıp hayli büyük bir sıkıntı haline getirdiler, lakin olan tek şey, onun erkek arkadaşı öldü. Hapishanede öldü. Öldürüldü mü, intihar mı etti? Ona yeterli dileklerimi sunuyorum.”