Donetsk Halk Cumhuriyeti başkanı: Batı medyasındaki histerinin bilakis taarruz hazırlığında değiliz

RAM

New member
Donetsk Halk Cumhuriyeti başkanı: Batı medyasındaki histerinin bilakis taarruz hazırlığında değiliz
Rus gazeteci Vladimir Solovyov’un YouTube kanalında yayınlanan programa konuk olan Puşilin, burada yaptığı açıklamada Batı medyasındaki histerinin tersine Donetsk’in Ukrayna’ya yönelik atak hazırlığında olmadığını söylemiş oldu.

Puşilin, “Kendi açımızdan (Ukrayna tarafınca atak için) hazırız ve birliklerimizin, acil servislerimizin ahengini periyodik olarak denetim ediyoruz. Öbür türlü yapamayız. Kim ne derse desin, Batı medyasındaki histeriye karşın çabucak hemen rastgele bir tarafa taarruza geçmeye hazırlık yapmıyoruz” diye konuştu.

‘Temas sınırında yaklaşık 120 bin Ukraynalı asker olduğunu gözlemliyoruz’

DNR’nin Donbass’taki temas çizgisinde epeyce sayıda Ukraynalı askerin görüldüğüne ve bölgeye daima olarak askeri araçların gelmeye devam ettiğine dikkat çeken Puşilin, şunları söylemiş oldu:

“Şu anda Ukrayna tarafında gözlemlediğimiz yaklaşık 120 bin asker. Gördüklerimiz bunlar, ayrıyeten rotasyonlar haricinde kalanlar var, yani üç buçuk aydır gözlemlediğimiz sabit sayısı kastediyorum. (Rusya sınırına) yaklaşık olarak, artı eksi 100 kilometrelik mesafedeler.”

Puşilin, askeri araçlarla ilgili soruya da, “Evet (sürekli olarak gelmeye devam ediyor)” karşılığını verdi.

‘Kiev’in Donbass’taki endüstriyel yapılara yönelik provokasyonlarını dışlamıyoruz’

Kiev tarafınca yapılabilecek provokasyon olasılıklarına değinen Puşilin, Donbass’taki endüstriyel tesislere yönelik provokasyon mümkünlüğünü dışlamadı.

Donetsk başkanı, “Bir yerlerde arıza meydana geldi, bu durum yeniden bir ekip adımların atılacağı mümkünlüğünü dışlamıyor, çünkü sabotaj kümeleri elimizdeki bilgilere bakılırsa temas çizgisinde kalmaya devam ediyor. Şu anki listede direkt yer alan gaz, su, elektrik iletim çizgileri üzere altyapılara ve öteki tesislere bir kadro akınların olup olmayacağına bakacağız. Şimdilik beklemedeler” sözlerini kullandı.