Eski Moldova Cumhurbaşkanı Dodon ‘vatana ihanetten’ gözaltında

RAM

New member
Eski Moldova Cumhurbaşkanı Dodon ‘vatana ihanetten’ gözaltında
Soruşturma faaliyetleri hakkında bilgi veren Moldova Başsavcılığı Sözcüsü, Bilgi ve Güvenlik Servisi nazaranvlilerinin Yolsuzlukla Gayret Savcılığı ile bir arada Dodon’un meskeninde arama yaptığını anlattı: “Başka yerlerde de aramalar yapılıyor. Ortacılar üzerine kayıtlı olduğu düşünülen gayrimenkuller inceleniyor. Soruşturma, ‘pasif yolsuzluk’, ‘bir siyasi partinin cürüm örgütlerinden kaynak temin etmesi’, ‘yasadışı zenginleşme’ ve ‘vatana ihanet’ hususları kapsamında başlatılan ceza davası çerçevesinde yürütülüyor.”

Geçen günlerde katıldığı bir televizyon programında, mevcut hükümete karşı çaba edeceğini ve ülkeyi terk etmeyeceğini belirten Dodon, “Bana karşı bir şeyler yapabilirler, aramalar yapabilirler, ‘kanunsuz’ olarak bir süreliğine tutuklayabilirler. Lakin beni korkutamazlar, ülkeyi terk etmeyi ya da saklanmayı düşünmüyorum” tabirlerini kullanmıştı.

Kremlin: Dodon’un maruz kaldığı baskılardan kaygı duyuyoruz, haklarının gözetileceğini umuyoruz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kremlin’nin Dodon’a yönelik ‘uygulamalardan’ kaygı duyduğunu belirtti.

Gazetecilerin mevzuyla ilgili sorularını yanıtlayan Peskov, “Birincisi, bu Moldova’nın kendi iç problemidir. İkincisi, Rusya Federasyonu ile dostça ve karşılıklı fayda sağlayan ilgilerin geliştirilmesini destekleyenlere karşı bu cinsten baskı ve uygulamaların kullanılmasından olağan olarak kaygı duyuyoruz. Bu niçinle, Dodon’un tüm yasal haklarının gözetileceğini umuyor ve bundan emin olmak istiyoruz” dedi.