İspanya hükümetinden daha kapsamlı kürtaj hakkı ve regl müsaadesine ait yasa tasarısına onay

RAM

New member
İspanya hükümetinden daha kapsamlı kürtaj hakkı ve regl müsaadesine ait yasa tasarısına onay
İspanya‘da hükümet, kürtaj hakkını genişletmek ve bayan çalışanlara ayda 3 gün regl izni hakkı tanımak için kolları sıvadı.

Önümüzdeki günlerde parlamentoya sunulması beklenen yasa tasarısı onay alırsa İspanya, kadınlara regl müsaadesi tanıyan birinci Batılı ülke olacak.

Spain's government has approved a draft bill that widens abortion rights for 16- and 17-year-old girls and may make Spain the first country in Europe entitling workers to paid menstrual leave. https://t.co/9thx6MlpLS

— AP Europe (@AP_Europe) May 17, 2022

16 ve 17 yaşındaki kız çocuklarının hamileliğini sonlandırmadan evvel ebeveyn müsaadesi alma zorunluluğunu ortadan kaldırmayı içeren tasarı, İspanya’nın bayanlara regl müsaadesi veren Japonya, Güney Kore, Endonezya ve Zambiya’nın bulunduğu kümeye dahil olmasını sağlayacak.

İspanya hükümetinin bu adımı, ABD biroldukca eyalet idaresinin neredeyse yarım yüzyıldır ülkede yürürlükte olan kürtaj yasasını iptal etme teşebbüslerinin gündemde olduğu sırada geldi.

‘Kadınlar ve demokrasi için yeni bir adım’

Hükümet Sözcüsü Isabel Rodriguez
, tasarının ‘kadınlar ve demokrasi için yeni bir adım’ olduğunu vurguladı.

Yaklaşık 4 yıl evvel ülkede iktidara gelen Pedro Sanchez hükümeti, bayan haklarını siyasi motiflerinden biri haline getirdi. Kabinede 14 bayan ve 8 erkek bakan bulunuyor.

Hükümetin bir başka gayesi de Minnesota Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre insan denemelerine Temmuz’da başlanabilecek erkek doğum denetim haplarını üretmede önder ülkelerden biri olabilmek.