Koronavirüs kısıtlamalarına Güney Kore metodu protesto

RAM

New member
Koronavirüs kısıtlamalarına Güney Kore metodu protesto
Başşehir Seul’deki Ulusal Meclis yakınında bir noktada toplanan göstericiler, ülkenin en esaslı protesto biçimlerinden olan saç kazıtmaya başvururken gözyaşlarına hakim olamadı.

Gerilerinde ise üzerinde ‘Kovid-19’un yol açtığı kayıpların asıl telafisi’ yazılı pankartlar vardı.

Ülkenin en büyük kentlerinden liman kenti Busan’da yaşayan 51 yaşındaki bar işletmecisi Yang Hee-kyoung, “Kiramı ödeyemiyorum. Çalışanlarımı işten çıkarmak zorunda kaldım. ömrüm bitti. Bir uçurumun kenarında duruyorum, bir şeyler yapmalıyım” diyerek Kovid-19 kısıtlamalarını eleştirdi.

Güney Kore’de saçları kazıtarak protestoda bulunmak bir çok eski bir gelenek. Temeli Konfüçyüs öğretisine dayanan bu aksiyon tarihi olarak ‘amaca bağlılığı’ da gösteriyor. Bu metot yalnızca siyasi misyonda olanlar tarafınca değil halk tarafınca da muhalif tavrı göstermek için benimseniyor.

1960 ve 1970’li senelerda askeri idare sırasında muhalifler de direniş sembolü olarak saçlarını kazıtıyordu. yıllar ortasında de hem aktivistler birebir vakitte siyasetçiler bu geleneği bozmadı. 2018 yılında tuvaletlere ve soyunma odalarına konulan bilinmeyen kameraları protesto eden bayanlar saçlarını kazıtmıştı.