Lukaşenko: Ne ben ne de kuvvet kumandanlarımız savaş istemiyor

RAM

New member
Lukaşenko: Ne ben ne de kuvvet kumandanlarımız savaş istemiyor
Belarus Devlet Lideri Aleksandr Lukaşenko, ne kendisinin ne de ülkenin kuvvet kumandanlarının savaş istemediğini, fakat Büyük Vatanseverlik Savaşı’nın başlangıcındaki tecrübe göz önüne alınarak savaşa hazırlıklı olunması gerektiğini söylemiş oldu.

Ulusal Bilimler Akademisi toplantısında konuşan Belarus önderi, “Beni yalnızca devlet lideri olarak değil, beraberinde silahlı kuvvetlerden sorumlu kişi olarak da anlamanızı istiyorum. Ne ben ne de generallerimiz ve askeri komutanlarımızdan hiç biri savaş istemiyor” dedi.

Belarus’un savaşa hazılıklı olması gerektiğini kaydeden Lukaşenko, “Olayların her türlü gelişmenine hazırlıklı olmalıyız. Anlamamız gerekiyor; bunun sebebi biz değiliz, 1812’deki Vatanseverlik Savaşı’nda, Birinci Dünya Savaşı’nda, Büyük Vatanseverlik Savaşı’nda olduğu gibi” diye konuştu.

Daha evvel Lukaşenko, Belarus’un Rusya ile yapacağı ‘Birlik Kararlılığı-2022’ ortak tatbikatları sırasında ülkenin günebir daha büyük bir askeri birliğin konuşlandıracağını duyurmuştu.

Rusya ve Belarus tarafınca yürütülen ‘Birlik Kararlılığı-2022’ ortak tatbikatlarının ikinci etabı 10-20 Şubat tarihleri içinde Belarus’ta yapılacak.