Maurizio Landini: “İş Yasası yürürlükten kaldırılmalıdır. Ömür boyu güvencesiz istihdama boyun eğmeyelim”

Muqe

New member
ROMA — «Yoksul ve güvencesiz çalışmanın kaynağı olan yanlış yasaların yürürlükten kaldırılması». CGIL genel sekreteri Maurizio Landini, İş Yasası'nın yürürlükten kaldırılması ve 18. maddenin yeniden yürürlüğe konması için yapılacak referandumu duyururken bunu söylüyor: “Vatandaşlara ses ve onurlarını geri verelim, karar vermelerini sağlayacak bir aracı yeniden ellerine verelim. İtalya'da ekstra kârlar en yüksekte, ücretler ise en düşükte. Biraz gürültü yapıp yeter demenin zamanı geldi.”

İş Yasasının kaldırılması için referandum. CGIL 18. maddeye dönüş için imza toplayacak

kaydeden Valentina Conte

26 Mart 2024

Sekreter, ne için yeterli?

“Propaganda ve sonsuz seçim kampanyası vaatleri yeter. İtalyanların yarısı artık oy kullanmıyor, ülke yaşlanıyor, göçmenleri engelliyor ve gençlerin yurt dışına kaçmasına izin veriyor. Hükümet vergi kaçakçılığına karşı mücadele etmek yerine aflar, anlaşmalar ve aflarla ilerliyor. Güvencesiz çalışmaya hayır, çalışırken ölmeyeceğiniz onurlu çalışmaya evet diyelim.”

18. Madde üzerindeki mücadele artçı bir mücadele değil mi? Gençler bunun ne olduğunu bile bilmiyor.

«Bilmiyorlar çünkü artık korumaları yok ve tamamen güvencesiz durumdalar. Birkaç gün önce Piacenza'da Amazon işçi toplantısındaydım. Çoğu, 7 Mart 2015'ten sonra başkalarının koruması olmadan işe alındı. İtalya'da iki rejimin olması mantıklı mı? Birisi hukuka aykırı bir işten çıkarma durumunda işe geri dönmeyi garanti ederken diğeri sadece tazminatı mı garanti ediyor? Genç bir adamın büyüyünce geçici işçi olmak istediğini söylediğini hiç duymadım.”

Landini'nin Renzi'ye karşı yeniden baskısında mıyız? Referandum aynı zamanda Demokrat Parti'nin bölünmesi riskini de taşıyor.

«Şimdi işçilere verilmeyen haklara dayanan başka bir sosyal kalkınma modeli öneriyoruz. Geçen yıl etkinleştirilen 7 milyon sözleşmeden yalnızca %16'sı istikrarlı, %84'ü ise istikrarsızdı. Yani sabit süreli, aralıklı, mevsimsel, yönetilen. İtalya'da yaklaşık 6 milyon kişi çalışarak yıllık 11 bin avroluk brüt gelir elde edemiyor. Ve hükümet kârlardan ve ekstra kârlardan tek bir euro bile almadı.”

Hükümet ise tam tersine rekor düzeyde istihdam ve “istikrarlı” yoksulluk iddiasında bulunuyor.

«Rakamlar kendileri için konuşuyor. Yoksulluk artıyor. Ve eğer istihdam da artıyorsa bu tek bir anlama gelir: Çalışmanıza rağmen yoksulsunuz. Değişim zamanı geldi. Ve Maroni'nin Beyaz Kitabından Renzi'nin İş Yasasına kadar tüm hükümetler tarafından onaylanan 25 yıllık işgücü piyasası esneklik politikalarının dürüst bir değerlendirmesini yapmak.”

Güvencesiz işçiler ordusunun sayısı 11 milyonda kaldı. Ve Avrupa ile ücretler arasındaki fark artıyor

kaydeden Valentina Conte

16 Mart 2024

Peki ne okuyorsunuz?

«Yaygın güvencesizlik, artan eşitsizlikler, düşen ücretler, sağlık ve eğitim kesintileri, var olmayan sanayi politikaları, güvencesiz çalışma. Meloni hükümeti bu eğilimleri tersine çevirmedi, aksine belirli süreli çalışmayı serbestleştirdi ve kuponları yeniden uygulamaya koydu. Bunun bedelini her şeyden önce gençler, kadınlar ve Güney ödüyor. Bu nedenle çalışma, sağlık, yoksullukla mücadele önerilerimizle birlikte toplu pazarlık, seferberlik ve halk inisiyatifi yasaları için imza toplamanın yanı sıra referandum silahını da kullanmaya karar verdik.”

Son grevlerden sadece dört ay sonra yoğun bir takvim. Neyi başarmak için?

«Uil ile sonbaharda işçilere yönelik bir taahhütte bulunduk. Cevaplar olmasa devam ederdik. Hiçbir yanıt alınmadı. Aslında durum daha da kötüleşiyor. İnsanlar işyerlerinde ölmeye devam ediyor. Ve Floransa'dan sonra gerçek bir müzakere açılmadı. 11 Nisan'da sağlık, güvenlik ve adil vergi reformu için greve çıkacağız.”

Hükümet puana dayalı ehliyet uygulamasını başlattı. Bu senin için yeterli değil mi?

«Ancak tüm sektörleri ilgilendiriyorsa ve güvenlik standartlarına uymayan şirketlerin faaliyetlerini engelliyorsa faydalıdır. Ancak durum böyle değil: Puanlar tek bir eğitim kursuyla bile geri kazanılabilir. Bunun yerine, hem kamu hem de özel işlerde kademeli taşeronluğun kaldırılmasını talep ediyoruz. Tüm zincir boyunca olup bitenlerin sorumluluğu müşterinin sorumluluğundadır. Tüm alımlarda ekonomik ve düzenleyici eşitliğin yeniden sağlanması. Göçmenlerin yasa dışı olarak sömürüldüğü, oturma izni olmadan iş yerinde sessizce öldüğü, Floransa'daki gibi olmayan yeni bir sosyal modele ihtiyacımız var.”

Cisl ve Uil ile 1 Mayıs'ın teması olarak Avrupa'yı seçtiniz. Seçimlerden bir ay önce bir mesaj mı?

«Sosyal ve emek açısından başka bir Avrupa inşa etmek ve barış için Monfalcone'da olacağız. Avrupa sendikasının 13 Aralık'ta öngördüğü kemer sıkma politikalarına ve yeni İstikrar Paktı'na yeter. Sağlık hizmetlerine, eğitime, sanayi geçişlerine yatırım yapılmasının tartışılmamasını çok tehlikeli buluyorum. Ama silahlara yapılan yeni harcamalardan.”

Hükümet Def'i başlatmaya hazır. Orada ne olmalı?

«Ülke fikriyle olağanüstü kamu ve özel yatırımlar. Parayı olduğu yere götürerek kalkınmayı desteklemenin zamanı geldi: ekstra kar ve gelir. Ancak eğer hükümet, Başbakan'ın Ocak ayında açıkça belirttiği gibi sosyal harcamalara yeniden değinirse seferberliği yoğunlaştırmaya hazırız. İşçiler ve emekliler artık devletin ATM'si olmaya dayanamazlar.”

Bunu Confindustria'nın yeni başkanına da söyler misin?

«Güvencesiz çalışma ve teknik bilginin tartışmanın merkezine dönmesi gerektiğini söyleyeceğim. Ve bu nedenle tüm ulusal iş sözleşmelerini yenileyin. Taşeronlaştırma mantığının tersine çevrilmesi gerekiyor. Bu konuda kararlı bir taraf seçimi bekliyorum. Ayrıca üretim sistemimizin sorgulanma riski de var. Telekomünikasyon güveci Stellantis'te neler olduğuna, çeliğin neredeyse yok olmasına bir bakalım. Artık ciddi yatırımların zamanı geldi.”

Fiom Cgil neden Stellantis'in teşvikli çıkış planını imzalamadı?

«İtalya'da otomobil üretimi, üretim kapasitesinin üçte birini kullanıyor. Bu zaten açık bir kopukluk unsurudur. Fiom, planın aslında faaliyetlerin durdurulması veya fabrikaların kapatılmasının bir parçası olması nedeniyle imzalamadı. Yıllardır hükümetten yatırımların ve bileşenler üzerindeki etkinin tanımlanması için mal sahiplerini bir araya getirmesini ve sendikalarla müzakereler başlatmasını istiyorduk. Tüm sendikaların 12 Nisan'da Mirafiori'de grev yapmasının nedeni de budur. Yeni sanayi politikalarına yönelik seferberlik daha yeni başlıyor.”

Diğer tarihler neler?

«20 Nisan'da Roma'da sağlık hizmetlerinin işe yaramadığını anlatan gösteri: 9 milyon İtalyan tedavi görmek için yılda bir milyar dolar borca giriyor. Öylece durup izleyemeyiz: Artık kamu hizmeti yok. Daha sonra 25 Nisan'da Milano'da savaşa karşı, özgürlük ve demokrasi için ve Nazi faşizmine karşı kazanılan zaferi kutlamak için. Nihayet 25 Mayıs'ta Via Maestra'daki tüm derneklerle birlikte Anayasa'yı uygulamak ve ülkeyi farklılaşmış özerkliğe karşı birleştirmek için Napoli'de. Eğer hükümet bu konuda adım atarsa, iptal referandumunu da değerlendireceğiz.”