Patuelli: “ECB'nin faiz indiriminin zamanı geldi. Piyasalar bunu bekliyor”

Muqe

New member
ROMA — «ECB temkinli hareket ediyor. Bu anlaşılabilir bir durum çünkü Avro Bölgesi'nde enflasyon Mart ayında %2,4'e, İtalya'da ise %1,2'ye düşse bile birçok ülkede değerler hala yüksek. Ancak düşüşler olgunlaştı ve piyasa bize bunu söylüyor. Haziran tarihi bana makul görünüyor».
ABI başkanı Antonio Patuelli, bankaların kar marjlarını düşürerek kemerlerini yeniden sıkmak zorunda kalacakları ana hazırlanıyor. İster yeni aşamayı yönetmek Patuelli'nin kendisine, ister potansiyel haleflerden birine (Gros-Pietro, Profumo veya diğerleri) kalmış olsun: derneğin üst yönetiminin yenilenmesi de Haziran ayında yapılacak.

Sayın Başkan, neden piyasanın zaten oranların düşmek üzere olduğuna karar verdiğini söylediniz?
«Enflasyonun artık kontrol altına alındığına dair kanıtlara ek olarak, on yıllık BTP'ler birkaç ay önce %4,99 getiri elde ederken %3,84 seviyesinde fiyatlandırılıyor. Yani aşağı yönde %4,5 olan resmi ECB faiz oranını aştılar. Ve bankalar %3,89'luk bir Euribor ve %2,75'lik bir IRS (Faiz Oranı Takası, sabit faizli ipotekler için bankalararası referans faizi, ed.) ile krediler sunuyor. Hiçbir şey AMB'nin Fed'in önüne geçmesini engelleyemez; hatta Amerika'da enflasyonun Ocak'ta %3,1'e düştükten sonra art arda ikinci kez artış göstererek Mart'ta %3,5'e yükseldiği göz önüne alındığında, muhtemelen bu şekilde sona erecek”.

İtalyan denetim otoriteleri, büyük sistemik riskler nedeniyle bankaların sermaye gereksinimlerini 100 baz puan artırıyor
O halde ekstra kârlara elveda, Meloni hükümeti bunlara ne diyor?
“Bakın, korkulan süper verginin rezervlere tahsise dönüştürülmesi şanslı bir kombinasyondu. Yıllar süren sıfır faiz oranlarının ardından sektör kısa bir soluklanma süreci yaşasa bile, bilançosunu güçlendirmekten başka bir şey yapmadı. Şans eseri bunu başardı: 1 Ocak 2025'te Basel 3+ kuralları, özsermayeyi artırma ihtiyacını da beraberinde getirerek yürürlüğe girecek. Ayrıca İtalyan denetim otoriteleri, hemen hemen tüm diğer Avrupa ülkeleri tarafından yapılanlara uyum sağlayarak, bankaların büyük sistemik risklere yönelik sermaye gereksinimlerini 100 baz puan artırıyor.”

Salgınlar mı, savaşlar mı?
“Elbette. Ne yazık ki, insani eziyetlerin yanı sıra çok yakınımızda yaşanan çatışmalar da çok ciddi bir ekonomik bilinmezlik. İtalya için her şeyden önce Süveyş krizinden korkuyorum: Kanal kapanırsa ülkemiz kesintiye uğrayacak. büyük uluslararası trafikten uzakta.”

Draghi, AB Komisyonu için mükemmel bir seçim olacaktır. Ancak farklı bir yol izlese bile başkan yardımcısı olarak İtalyan bir komiserin olması önemli olacak.
Mario Draghi'nin çok vitesli bir Avrupa çağrısını paylaşıyor musunuz? Ve bu arada: eski başbakanın Komisyon başkanı olma ihtimali hakkında ne düşünüyorsunuz?
«Draghi öyle bir prestij, yeterlilik ve saygı kazandı ki mükemmel bir seçim olabilir. Ancak farklı bir yol izlese bile ve bu açıkça seçimlerin sonucuna bağlı olacaksa, başkan yardımcısı vasfına sahip bir İtalyan komisyon üyesinin olması önemli olacak. İtalya'nın ekonomik portföylerde yer almadığı tek dönem 2014-19 arasındaki beş yıllık dönemdi. Federica Mogherini'yi dış politika temsilcisi olarak atayarak bizi tatmin ettiklerini sandılar; bu, onur verici bir pozisyondu. Kaderin bahşettiği gibi, tam da o yıllarda İtalya'da bankacılık krizleri patlak verdi. Brüksel'in bankalararası fonu bir kamu yardım aracı olarak değerlendirerek kullanmamızı yasaklaması gibi ağırlaştırıcı bir durumla birlikte: sonunda toplum mahkemelerine yaptığımız itirazlar haklı olduğumuzu kanıtladı, ancak o zamana kadar sorun çözüldü”.

Peki çok hızlı Avrupa?
“Ben buna “geliştirilmiş işbirliği” derdim. Sonuçta euro, bankaların tek denetimi ve potansiyel olarak bankacılık birliğinin kendisi prototiptir. Dikkatli olun, çoğunluk oylamasından bahsetmiyoruz çünkü bu durumda azınlık, benimsemek istemediği davranışlara zorlanacaktır. Güçlendirilmiş işbirliği, belirli bir yolda ilerlemek isteyenlerin bunu başkalarını beklemeden yapmaları anlamına gelir. Güvensizliği olan hiç kimse yükümlü değildir.”

PagoPA'daki yolculuk biraz inişli çıkışlı oldu ama sonunda mantıklı bir formül bulundu
Pratikte ne yapılabilir?
“Örneğin bizim gibi bazı sektörleri zorunlu olarak düzenleyen kanunların getirilmesi. Sonra savunmada büyük bir sorun var. Sektörde endüstriyel sinerji yaratmanın ne kadar zor olduğunu anlamak için kökenlere, Alcide De Gasperi'nin girişimlerine dönmemiz gerekiyor ki bu ne yazık ki şu anda temel olacak.”

Son olarak evimize döndüğümüzde PagoPA düğüm çözümünden memnun musunuz?
«Biraz inişli çıkışlı bir yolculuktu ama sonunda mantıklı bir formül bulundu: Poligrafico %51'i alıyorPostane, finansal hizmetlerinin müşterileri için gizli bilgilerin kullanılması konusunda% 49'luk mutlak bir yasakla. Ve her şeyi denetlemek için antitröst otoritesi. Mantıkta olduğu gibi.”

ABI, Poste Italiane'ye yapılan satışa karşı PagoPA: “Bu şekilde rekabeti ihlal ediyorsunuz”

Yazan: Giuseppe Colombo, Aldo Fontanarosa

18 Mart 2024