Saakaşvili: Milletvekillerinin ziyaretime gelmelerine müsaade verilmezse tedaviyi reddedeceğim

RAM

New member
Saakaşvili: Milletvekillerinin ziyaretime gelmelerine müsaade verilmezse tedaviyi reddedeceğim
Sonlandırdığı açlık grevinin akabinde Gürcistan’ın Gori kentindeki askeri hastanede tedavi altına alınan Saakaşvili, kurucusu olduğu muhalefetteki Birleşik Ulusal Hareket partisi ve başka partilerden milletvekillerinin kendisini ziyaret etmelerine müsaade verilmemesi halinde, ilaçlarını almayarak uygulanan tedaviyi reddedeceğini belirtti.

Saakaşvili, Facebook’tan yaptığı açıklamada, “Bir haftadır Ulusal Hareket ve başka partilerden milletvekillerinin beni görmelerine müsaade verilmiyor. Son günlerde, koğuşumun yakınındaki Devlet Güvenlik Servisi yetkilileri, sıhhat işçisine gerçek bir terör estiriyor. Dışarıya iletilerimi iletmeye yardımcı olmamaları için, onları sıkı denetim altında tutarak, tehdit ediyorlar. Milletvekillerinin beni görmelerine müsaade verilmezse, yarından itibaren tedaviyi reddedeceğim ve yalnızca esir alınmadan evvel kullandığım ilaçları alacağım” tabirlerini kullandı.

Saakaşvili 8 yıl daha sonra geldiği ülkesinde mahallî seçimlere 1 gün kala 1 Ekim’de başşehir Tiflis’te gözaltına alınmış, akabinde Rustavi’deki 12 No’lu Cezaevine sevk edilmişti.

Hapishanede tutuklu bulunmasına reaksiyon olarak başlatmış olduğu açlık grevini sürdüren Saakaşvili’nin sıhhat durumunun berbatlaşmasını engellemek emeliyle 8 Kasım’da bulunduğu cezaevinden başşehir Tiflis’teki Gldani Cezaevi Hastanesi’ne nakledilmişti.

20 Kasım’da açlık grevini sonlandırmasının akabinde rehabilitasyon için Gori kentindeki askeri hastaneye kaldırılmıştı.

Eski Gürcistan başkanı, 2013’te ülkesinden ayrılmasından daha sonra vatandaşlıktan çıkarılmış ve devlet lideri olduğu devirde nazaranvini berbata kullanmaktan altı sene mahpus cezasına mahkum edilmişti.