Taliban: Afganistan’da erkek ve kız öğrenciler farklı sınıflarda eğitim bakılırsacek

RAM

New member
Taliban: Afganistan’da erkek ve kız öğrenciler farklı sınıflarda eğitim bakılırsacek
Tolo News televizyonunun aktardığına nazaran, Taliban tarafınca süreksiz olarak Yüksek Öğretim Bakanlığına atanan Abdulbaki Hakkani, ülkede erkek ve kız öğrencilerin farklı sınıflarda eğitim bakılırsaceklerini söylemiş oldu.

Bayanların eğitim hakkı olduğunu, lakin erkeklerle tıpkı ortamda bulunamayacaklarını belirten Hakkani, “böyle öğrencilere inançlı bir eğitim ortamı sağlanacak” dedi.

Hakkani ayrıyeten, üniversitelerin yakında bir daha açılacağını ve Yüksek Öğretim Bakanlığı’na bağlı öğretmen ve işçi maaşlarının ödenmeye başlanacağını kaydetti.

Afganistan Yüksek Eğitim Bakanlığı başşehir Kabil’de, öğretim üyeleri, akademisyenler ve eski bakanlık yetkililerinin katıldığı bir konferans düzenledi.

Associated Press’e göre, eski bakanlık yetkilileri ve üniversitelerde bakılırsav yapan öğretim üyeleri, Taliban’a yeni bir eğitim sistemi oluşturmak yerine mevcut eğitim sistemini sürdürme ve modernize etme daveti yaptı.