Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy: Biden ile güvenlik problemlerini görüştüm

RAM

New member
Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy: Biden ile güvenlik problemlerini görüştüm
ABD Lideri Joe Biden ile Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Beyaz Saray’daki ikili görüşme öncesinde Oval Ofis’te gazetecilere hitap etti.

Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yılına gelinmesiyle ABD-Ukrayna iştirakinin değerli bir noktada olduğunu kaydeden Biden, “ABD, Rusya’nın saldırganlığı karşısında Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne bağlılığını sürdürmektedir” diye konuştu.

toplantıda, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne (AB) entegrasyonu için yapılacak ıslahatları ele alacaklarını belirten Biden, ayrıyeten 60 milyon dolarlık yeni bir güvenlik paketi üzerinde de konuşacaklarını kaydetti.

Görüşme daha sonrası Zelenskiy’den açıklama: Güvenlik problemlerini ele aldık

Görüşmenin akabinde Twitter hesabından açıklamada bulunan Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy, “toplantıda öncelik, güvenlik sorunlarıydı. Bilhassa Donbas’ta, işgal altındaki Kırım’da, Karadeniz-Azak bölgesinin güvenliği ve Ukrayna ve Avrupa Birliği’in güç güvenliği” tabirlerini kullandı.

Ukrayna başkanı, “Gözaltına alınan yaklaşık 450 Ukraynalının listesini, ortaklaşa hür bırakılmalarını talep etmek üzere Başkan’a teslim ettik” diye ekledi.

The priority at the meeting with @JoeBiden is security issues. In particular, security in #Donbas, in the occupied Crimea, in the Black Sea-Azov region & energy security in
??
&
??
. We handed over a list of almost 450 detained Ukrainians to @POTUS to demand their release jointly. pic.twitter.com/aErH0L1HJm

— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) September 1, 2021

Ortak açıklama: ABD, Ukrayna’ya yönelik askeri eğitim programını sürdürecek

Görüşme daha sonrası yayınlanan ortak yazılı açıklamada ise, ABD’nin Kiev’e yönelik askeri eğitim programını sürdüreceği açıklandı.

Açıklamada, “Ukrayna’nın NATO’nun Gelişmiş Fırsatlar Ortağı statüsüne uygun olarak sağlam eğitim ve tatbikat programımızı sürdürmeyi amaçlıyoruz” denildi.

ABD’nin, Ukrayna’nın yeni bir savunma sanayi stratejisinin benimsenmesi de dahil olmak üzere savunma ve reformlarında devam eden ilerlemesini takdir ettiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“ABD, NATO’ya katılma talepleri de dahil olmak üzere Ukrayna’nın gelecekteki dış siyaset rotasını dışarıdan müdahale olmaksızın belirleme hakkını desteklemektedir.”