Yeni bir Filomena yaklaşıyor: 14 yaşındaki İspanyol, 2022’nin hava olaylarına dair kehanette bulundu

RAM

New member
Yeni bir Filomena yaklaşıyor: 14 yaşındaki İspanyol, 2022’nin hava olaylarına dair kehanette bulundu
Filomena kar fırtınası, İspanya’nın büyük bir kısmını hazırlıksız yakaladı. Madrid genel olarak kar görülmeye alışılageldik bir yer değildir, ancak bu biçimdelar kentin tamamı, kalın bir kar örtüsü ile kaplanmıştı. Kar beyazı kış görüntüsü, neredeyse tüm Meseta’nın (Kastilya platosu) ovalarına yayılmıştı. Devlet Meteoroloji Ajansı (Aemet), haritalarının ve istatistik datalarının tahliline yansıyan durum hakkında birkaç gün evvelde uyardı. Jorge Rey ise karın başlayacağını 6 ay öncesinden biliyordu.

Çocukluğundan beri tabiata düşkün olan Rey, “Küçükken çiftçi olmak istiyordum” diye güldü. Lakin o yalnızca doğayı sevmekle kalmayıp, onu gözlemlemek ve tahlil etmek te ilgisini çekiyordu. Tabiatın nasıl bir yapıya sahip olduğunu anlamaya çalışan Rey, yüzünü meteoroloji dünyasına çevirdi. Hava kestirimi, en sevdiği televizyon programı oldu. Genç meteorolog, Sputnik Mundo’ya demecinde, “İzobar haritalarına bakmaya bayılırdım” açıklamasında bulundu.

Bu tutkusu mesleğe dönüşen Rey, 7 yaşındayken ailesiyle bir arada Burgos’a 15 dakika uzaklıkta küçük bir kasaba olan Monasterio de Rodilla’ya taşındı. Bu kasabada araba trafiği yok. 100’ün az üzerinde insanın yaşadığı bu yerleşimin birçok yerinde asfalt ta yok. Kasaba kırsal alanlarla çevrili olduğu için taş ve tuğla meskenlerin yalnızca birkaç metre ötesinde isyankar bir tabiat dikkat çekiyor. Burası, Rey’in ekosistemi araştırması ve havanın kaprislerine olan sevgisini geliştirmesi için harika bir ortam. Rey yeni konutunda, çabucak hemen 9 yaşındayken, cabañuelas tekniğini kullanarak hava durumunu varsayım etmeye başladı. Artık ise 14 yaşında ve bu güne kadar hala tıpkı formülü kullanıyor.

Rey, bu eski tekniği emekliye ayrılmış bir yerli çoban olan Rafa’dan öğrendi. Öğretmeni genç adama gökyüzünün davranışlarını varsayım edebilmesi için doğayı gözlemlemeyi öğretti. Rey, “Bana her şeyi anlatıyordu. Kırsal kesimde nasıl yaşadığından halk bilgeliğinin temellerine kadar. Eski vakit içinderda büyüklerinden, ayrıyeten kendi tecrübelerinden elde ettiği ayrıntıları anlattı. Onun yardımıyla cabañuelas hakkında fazlaca şey öğrendim. yıllar ortasında metodu geliştirdim ve eksiksiz hale getirmek için yenilikler yaptım” diye konuştu.

Cabañuelas, uzun vadede hava durumunu kestirim etmenin bir prosedürüdür. Bilhassa de bulunulan yahut gelecek yılın her ayında meydana gelecek doğal olayların belirlenmesinde kullanılır. Bunun için Ocak yahut Ağustos ayının birinci 12, 18 yahut 24 gününde meydana gelen meteorolojik değişiklikleri gözlemlemek gerekiyor.

Rey, “Bu bilimsel bir sistem değil, lakin binlerce yıldır kullanılıyor. Lakin bir lokasyonun datalarını toplayan cabañuelas, yalnızca o lokasyon için tesirli oluyor. Örneğin tahlilim Burgos’tan yapılıyor, bu niçinle Kastilya-Leon’da (özerk topluluk) havanın nasıl olacağını bilebilirim. Muhtemelen Madrid yahut Castilla-La Mancha üzere yakınlardaki özerk topluluklar için bir gösterge misyonu de nazaranbilir” diye anlattı.

Genç adam ağustosun birinci 24 gününe ağırlaşmış durumda. Rey birinci günden itibaren, gözlemlediği her şeyi not ediyor. Yataktan kalkar kalkmaz güneşin doğuşuna odaklanıyor. Sabah kahvaltı için bahçeye çıktığında nemi denetim ediyor. Günün geri kalanında meydana gelen fırtınaları, ya da azamî ve en az sıcaklıkları not ediyor. Taşların altında biriken suyu bile denetim ediyor. Ayrıyeten kuşların uçuşuna da dikkat ediyor. Yüksekte mi süzüldüklerini, yoksa yere yakın mı uçtuklarını bilmek kıymetli. Bir sonuca varmak için tahlil edilmesi gereken sayısız değişken kelam konusu.

Jorge, “Her şeyin yanlışsız olması için tarlaya çıkmanız ve her vakit her şeyi son derece dikkatli bir biçimde incelemeniz gerekiyor. Her şeye bir bütün olarak bakmalısınız” dedi.

2022’de hava nasıl olacak?

Rey, cabañuelas metodunun özveri ve yanlışlar gerektirdiği konusunda bizi ikna etti:

“Sadece İnternette bulunabilen tablolardan bir adedini yorumlamak kâfi değil. Tekniği hakikat bir biçimde anlamak için denemeniz, deney yapmanız ve biroldukca yanılgı yapmanız gerekiyor. Bunun için senelerca gayret sarf edilmesi gerekiyor.”

Kendi prosedürünü kullanarak Filomena kar fırtınasını iddia eden Rey, şunları söylemiş oldu: “Ocak 2021’de Madrid’de kar yağacağına ailemle bahse girdim. Yarısı ‘evet’, yarısı ‘hayır’ dedi. Sonuç olarak neler olduğuna bir bakın.”

Genç uzman, 2022 yılına ait varsayımlarını web sitesinde yayınladı. Buna nazaran yıl, 2021 ile tıpkı biçimde, kar yağışıyla başlayacak. Rey, “Kış sert geçecek ve ocak ayının ikinci yarısında bir dizi ağır kar yağışı olacak. Yeni bir Filomena’nın yaklaştığı söylenebilir” yorumunda bulundu.

Buna nazaran yağışlar, bahar hava sıcaklıklarının başladığı üçüncü ayın birinci yarısının haricinde, şubat ve mart aylarında da devam edecek. Nisan ve mayıs aylarının birinci iki haftası yağmur yağışlı geçecek, ikinci iki hafta ise hava daha istikrarlı hale gelecek, lakin don ihtimali de bulunuyor.

Yazın istikrarlı, sıcak ve yavaşça rüzgarlı bir haziran ayı ile geleceğini, lakin genel olarak sakin bir yaz olmayacağını vurgulayan Rey, şunları söylemiş oldu:

“Yaz istikrarsız ve yılın bu vakti için orta dereceli sayılabilecek sıcaklıklarla geçecek.”

Genç uzmana nazaran temmuz ve ağustos aylarında ise rüzgar ve yağmur olacak. Bu durum, bir modül çalkantılı periyotlar halinde eylül ve ekim ayının başlarına kadar uzayacak. Onuncu ayın sonunda, kasım ve aralık aylarına kadar uzayacak olan istikrar geri dönecek:

“Yılın sonunda 30 derece sıcaklık olacağını söylemiyorum, lakin kışın başlangıcı dikkate alınırsa güzel bir hava olacak.”

Bunlar, Rey’in 2022 yılına ait iddiası. Filomena ile ilgili başarısı, tabiatın iklim bilimi hakkında söyleyecekleriyle ilgilenen şahısların yalnızca internet kullanıcıları olmadığını gösteriyor.

Rey, “Çok fazla insan hava durumu ile ilgili iddiaları öğrenmek için bana toplumsal ağlarda yazıyor. Hatta bir kent idaresi, daha gerçek datalar elde etmem için meteoroloji istasyonlarını ziyaret etmek üzere bana işbirliği teklifinde bulundu. Bu bölgedeki iklim değişikliğinin sonuçlarını bilmek benim için hayli faydalı olurdu” diye konuştu.

Zarurî ortaöğretimin dördüncü yılına yeni başlayan Rey, kendisini profesyonel olarak meteoroloji dünyasına adamak istiyor. Bunu, mesela fizik yahut coğrafya derecesi alarak başarabilir.

“Kendimi radyoda yahut televizyonda görüyorum” diyen Rey, şu anda kendi bloguna ve Radio Espinosa Merindades’teki hava durumu programına ve olağan olarak ki sıradanliğin teknolojik karmaşıklığa üstün geldiği cabañuelas usulüne odaklanmış durumda. Yalnızca doğayı dinlemeniz gerektiğine dikkat çeken genç meteorolog, “görür görmezye kadar inanmayacaksın” tabirlerini kullandı.