200 euro tek seferlik ödeme – bunun için nasıl başvurulur

RAM

New member

İlk test edenler, enerji fiyatı toplu ödemesini zaten aldılar ve bu Çarşamba gününden bu yana tüm öğrenciler bir kereye mahsus 200 avroluk ödeme için başvurabilirler.

Önce çalışanlar, sonra emekliler ve şimdi de öğrenciler: Bir test aşamasından sonra, federal hükümet bir sonraki enerji fiyatını toplu olarak ödemeye başladı. Birkaç bin öğrenci, bu amaç için sağlanan platform aracılığıyla zaten para başvurusunda bulunabilmişti – şimdi herkes de yapabilir. t-online, tek seferlik ödemeyi almak için tam olarak ne yapmanız gerektiğini açıklıyor.

200 Euro enerji fiyatı sabit oranı: Bunun için ne zaman başvurabilirim?

Öğrenciler ve teknik öğrenciler, 15 Mart’tan itibaren enerji fiyatı sabit oranı için başvurabilirler. Bu amaçla Saxony-Anhalt, ülke çapında yaklaşık 3,5 milyon başvuru sahibi tarafından kullanılabilen tek ödeme200.de dijital platformunu geliştirdi.

Tek seferlik ödeme için nasıl başvurabilirim?

Öğrencilerin ve teknik öğrencilerin başvuru için bir BundID hesabına ihtiyacı vardır. Kaydolurken kimliğinizi çevrimiçi olarak kanıtlamak için şunlara ihtiyacınız vardır:

• çipli bir kimlik kartı, elektronik oturma izni, AB kimliğiniz veya Birlik vatandaş kartınız ve güncel bir akıllı telefon ve bir kimlik uygulaması (örn. federal hükümetin AusweisApp2’si),
  • veya çevrimiçi vergi dairesinden alacağınız kişisel Elster sertifikanız.
Eğitim kurumunuzdan başvuru platformu için otomatik olarak kişisel bir erişim kodu alacaksınız. Sormak zorunda değilsin. Ardından hesap detaylarınızı oraya girin.

Halihazırda çevrimiçi kimlik işlevine sahip bir BundID hesabı oluşturduysanız, başvurunun yalnızca birkaç dakika sürmesi gerekir. Platform ayrıca gelecekte vatandaşlara yapılacak diğer federal ödemeler için de kullanılabilmelidir.

Ağ aktivistleri, Genel Veri Koruma Yönetmeliği benzer bir yol olması gerektiğini şart koştuğu halde, öğrencilerin bir BundID hesabına başvurmak için bir BundID hesabı oluşturmaya teşvik edilmesini eleştirdiler.

Para ne zaman hesabımda?

“einmalgeld200.de” bilgi sayfasında şöyle diyor: “Tüm gereksinimler karşılanırsa, onay ve belirttiğiniz hesaba 200 Euro’yu içeren bir e-posta alacaksınız.” Almanya içindeki normal transferler genellikle bir iş günü sürer.

Tek seferlik ödeme için vergi ödemek zorunda mıyım?

Hayır. Öğrenciler için enerji fiyatı sabit oranı gelir vergisine tabi değildir. Ayrıca, gelirle ilgili yardımlara veya sosyal güvenlik yardımlarına sayılmaz. Ayrıca üzerlerine herhangi bir sosyal güvenlik kesintisi yapılmaz ve haciz konulamaz.

Bir kerelik ödemeye kimler hak kazanır?

200 Euro’luk sabit enerji fiyatı için aşağıdaki kişiler başvurabilir:

• öğrenciler
  • Mesleki eğitim gerektiren teknik okul sınıflarındaki öğrenciler,
  • En az iki yıllık bir eğitim kursunda mesleki yeterlilik sağlayan (mesleki) teknik okul sınıflarındaki öğrenciler,
  • Yüksek teknik okul ve akademilerdeki eğitim kurslarındaki öğrenciler,
  • Federal Eğitim Yardımı Yasası’nın 2. Bölüm 3. Fıkrası 3 Numaralı uyarınca yasal bir düzenleme kapsamındaki belirli eğitim merkezlerindeki eğitim kurslarındaki çıraklar.
Tek seferlik ödeme için diğer gereksinimler şunlardır:

• eğitim merkezlerinin Almanya merkezli olması,
  • Öğrencilerin 1 Aralık 2022 tarihine kadar kayıt yaptırmaları gerekmektedir,
  • (Mesleki) teknik öğrenciler ve benzer kurslardaki öğrencilerin 1 Aralık 2022 tarihine kadar eğitim merkezine kayıt yaptırmış olmaları gerekir.
  • ve ikametgâh veya mutat mesken referans tarihinde Almanya’da bulunmalıdır.
Önemli

Özel eğitim kurumlarındaki öğrenciler ve öğrenciler, yalnızca eğitim kurslarının 1 Aralık 2022 itibariyle bir kamu kurumundakine eşdeğer olarak tanınması durumunda başvuru yapabilirler.

Daha önce bir enerji fiyatı sabit oranı almışsam ne olur?

Eylül 2022 gibi erken bir tarihte, federal hükümet çalışanlar için 300 avroluk sabit bir enerji fiyatı ödedi. Mini-jobverler de bundan faydalandığından, daha önceki bir kereye mahsus ödemeyi alan çok sayıda öğrenci olması muhtemeldir. Ancak bu, artık ek 200 Euro’ya hakkınız olmadığı anlamına gelmez. Bu öğrenciler iki kez toplayabilir.

Gençler için başka kolaylıklar var mı?

Evet. Bafög alıcıları daha yüksek barınma ödeneği ve ısıtma ödenekleri alırlar. Genel sübvansiyon oranı da arttı.