Avusturya’da Türkler yüzde 73’le en epey aşı yaptıran yabancı küme oldu

RAM

New member
Avusturya’da Türkler yüzde 73’le en epey aşı yaptıran yabancı küme oldu
Kurumun, eğitim ve çalışan durumu, etnik köken üzere farklı toplumsal sınıflara ilişkin kümeler içinde aşı yaptırma oranına ait yaptığı çalışma kamuoyuyla paylaşıldı.

Buna nazaran, ülkede çalışan ve eğitim düzeyi yüksek bireylerin aşıya gösterdiği ilginin, daha düşük eğitim düzeyine sahip ve işsizlere oranla yüksek olduğu tespit edildi.

Yüksek okul mezunlarında aşı oranı yüzde 84

Yüksek okul mezunu 25-64 yaş aralığındaki bireylerde aşı yaptırma oranının yüzde 84 düzeyinde olduğu belirtilen çalışmada, ilkokul mezunlarında ise bu oranın yüzde 68 olduğu bildirildi.

Çalışanların yüzde 76’sının, işsizlerin ise yüzde 69’nun aşı yaptırdığı açıklandı.

Çalışmada ülkede yaşayan yabancılar içindeki aşı oranları da incelendı. Türkiye’de doğmuş Avusturya’da hayatını sürdüren Türklerin yüzde 73,2 ile en yüksek aşı oranına sahip küme olduğu bildirildi. Türkleri sırasıyla Çekler, Almanlar ve Afganlar takip etti.

Avusturya vatandaşlarının yüzde 69,5 oranında aşı yaptırdığı belirtilen çalışmada, yabancı asıllı vatandaşlar içinde ise aşı oranının yüzde 51,5 olduğu kaydedildi.

Halkın yaklaşık yüzde 30’nun aşı yaptırmadığı ülkede Sıhhat Bakanı Wolfgang Mückstein, çalışmaya ait yaptığı açıklamada, istatiksel dataların biroldukca açıdan değerli olduğunu tabir ederek, “Rakamlar bize nereye yönelmemiz gerektiğini gösteriyor.” diye konuştu.

Avusturya’da son 24 saatte 2 bin 416 yeni olay görülürken, toplam hadise sayısı 1 milyon 268 bin 519’a çıktı. Virüs niçiniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 22 artışla 13 bin 672’ye yükseldi.