Bu dört meslek özellikle uygundur

RAM

New member

Vasıflı işçi kıtlığı, giriş engellerinden bazılarını azaltıyor: artık birçok sektörde uzman olmayanların da iş bulması mümkün – ve hatta gerçekten iyi bir ücret bile alınabiliyor.

Bir bakışta en önemli şeyler

Yandan giriş için pek çok neden var: Bir önceki iş beklendiği kadar uygun değil, sektör giderek daha fazla işi kaybediyor veya yıllar sonra yeni bir meydan okuma için can atıyorsunuz.

Hangi mesleklerde yan adaylar için iyi fırsatların olduğunu, nelerin dikkate alınması gerektiğini ve ne kadar maaş bekleyebileceğinizi açıklıyoruz.

Hangi meslekler kariyer değiştirenlere iyi fırsatlar sunar?

Açık Yanal giriş olan tüm mesleklerde prensip olarak mümkündür. İş unvanı korunmuyor dır-dir. Mühendisler yönetime veya yönetim kuruluna geçer, bankacılar yönetim danışmanı olur veya yazarlar politikacı olur – Rektör Yardımcısı Robert Habeck gibi.

Sektörde vasıflı elemana büyük ihtiyaç var bilişim sektörü. Aynı zamanda, işler nispeten daha az resmi gereklilik gerektirir – yan girişler için ideal koşullar. Artık pek çok şirket, yeterli personeli elde edebilmek için gerekli uzmanlık bilgisini şirket içinde sağlıyor.

Ayrıca sözde kodlama okullarında ve eğitim kamplarında temel programlama bilgisi edinebilirsiniz. Büyük veri veya yapay zeka gibi BT konularıyla ilgilenip ilgilenmediğinizden henüz emin değilseniz, yine de bu tekliflerden yararlanmalısınız.

Öğretmen olarak yan giriş artık daha kolay

Bu, uzun süredir yan girişlere kapalı kalmış bir faaliyet alanıdır. öğretim pozisyonu. Ancak belirli dersler ve okul türleri için öğretmen sıkıntısı olduğu için, federal eyaletler stajyerlik veya eyalet sınavı olmayan kişilerin işini kolaylaştırdı. Örneğin, bu konuda bir diplomanız, yüksek lisans veya yüksek lisans dereceniz varsa, Berlin’de matematik öğretebilirsiniz.

Kariyer değiştirenlere her zaman açık olmuştur. iş danışmanlığı. Özellikle ekonomistler ve bilim adamları burada ağırlanır. Bununla birlikte, durum genellikle mükemmel bir derecedir. Ancak yılların verdiği pratik deneyim, değişimi kolaylaştırır – özellikle de içinden geldiğiniz sektöre tavsiyelerde bulunmak istiyorsanız.

Yandan girenlerin de şansları yüksektir. Halkla İlişkiler (PR). Örneğin, günlük editörlük işini çok stresli bulan birçok gazeteci, masanın diğer tarafına geçer. Sonunda medyanın ilgisini çekecek şekilde basın bülteni yazmayı öğrendiler.

O da yükselişte koçluk endüstrisi. Bant genişliği çeşitlidir ve kariyer desteğinden ruh sağlığı veya kişilik gelişimi ile ilgilenen koçlara kadar uzanır. İhtiyaç çok büyük ve giriş engelleri düşük.

Hangi meslekler yatay geçiş için uygun değildir?

Bir meslek grubu ile tüm meslek gruplarına yanal giriş mümkün değildir. korumalı iş unvanı – en azından ilgili nitelikleri yakalamadan. Örnekler doktorlar veya noterler. Tıp okumadan kimse doktor olamaz. Ayrıca fizyoterapist ancak böyle bir derecenin kanıtını gösterebiliyorsanız, kendinize isim verebilirsiniz. aynı şey için de geçerli mühendisler.

göz önüne alındığında vasıflı işçi sıkıntısı Bununla birlikte, bazı sektörler, uzman olmayan kişilere yeniden eğitim veya yeni eğitim yolları konusunda giderek daha fazla yardımcı olmaya çalışmaktadır. Örneğin, artık yarı zamanlı da çalışabilirsiniz. BAKICI eğitimli olmak Berlin üniversitelerinde yarı zamanlı çalışma da mümkündür: ikinci dereceyi tamamlamak isteyen herkes için.

olarak başlamak için eğitimci veya eğitimciler, birkaç federal eyalette, başlangıçtan itibaren gündüz bakımevinde bir görevlendirme sağlayan ve bir uzmanlık akademisindeki olağan eğitimin aksine, ücret ödenen programlar vardır.

Kariyer değiştirici maaşı: Yeni işimde ne kadar isteyebilirim?

Sektör değiştiren herkes bazen önemli bir fark yaratabilir. aylık maaş Örneğin, yönetim danışmanlığındaki işler kazançlıdır. “Handelsblatt”a göre yıllık ortalama brüt 62.000 Euro alıyorlar. Bir yazılım geliştiricisi olarak, programlama dili becerilerinize bağlı olarak yılda brüt 90.000 Euro’ya kadar kazanabilirsiniz.

Stepstone iş platformunun t-online için özel olarak değerlendirdiği kariyer değiştirenler için en popüler dört kariyer alanında, işe bağlı olarak maaş biraz ila önemli ölçüde daha düşük:

1. Dağıtım ve Satış

Mesleki alandaki tüm iş ilanlarının yüzde 29,5’inde “yandan aday” ifadesi açıkça geçiyor. Örnek işler için yıllık ortalama maaş: