Elektrikli testere üreticisi Stihl şimdilik Almanya'da kalacak

RAM

New member

Elektrikli testere üreticisi Stihl'in denetim kurulu başkanının yaptığı çeşitli açıklamalara göre, bazıları şirketin şirketten ayrılmasından korkuyor. Karar henüz verilmedi.

Dünyanın önde gelen Alman motorlu testere üreticisi Stihl'in denetim kurulu başkanı Nikolas Stihl, ARD ile yaptığı bir röportajda aşırı vergilerden ve dört günlük haftaya geçmenin olası sonuçlarından şikayet ediyor. Denetleme kurulu başkanı Handelsblatt ile yaptığı röportajda Almanya'yı artık konum açısından rekabetçi bir ülke olarak görmediğini belirtmişti. O dönemde Stihl, siyaset kurumunun bazı kesimlerinin talep ettiği gibi, tam ücret tazminatıyla birlikte dört günlük haftanın başlatılmasını “söz konusu bile olamaz” olarak tanımlamıştı.

Stihl ayrıca motorlu testerelerinin parçalarını İsviçre'de üretiyor. Denetleme kurulu başkanının ARD röportajında açıkladığı gibi, İsviçre'deki genel üretim maliyetleri, daha yüksek ücretlere rağmen artık Almanya'dakinden daha ucuz. Genel olarak, konum olarak Almanya'ya yönelik olumlu bağlılık farklı görünüyor.

Şubat ayının sonunda, birçok medya şirketi de muhtemelen Stihl'in üretim tesislerini Almanya'dan İsviçre'ye taşımayı planladığını düşündü ve erken analiz etti. İstasyonun makalesi aynen şunu söylüyor: “Mutfak aletleri üreticisine göre [Miele] Bir sonraki geleneksel şirket artık Almanya'dan ayrılmak istiyor: Stihl. Elektrikli testere üreticisi pahalı İsviçre'ye taşınmak istiyor ve bu da maliyetten tasarruf sağlayacaktır.

İsviçre'ye göç planlanmıyor

Ancak t-online'ın Stihl'den öğrendiğine göre şirketin Almanya'dan ayrılması gibi bir plan yok. Bir şirket sözcüsü talep üzerine bunu doğruladı. Şirketin kısmi bir taşınması şu aşamada planlanmamaktadır. Stihl'in cevabı bunu söylüyor.

“Hayır. Bir fabrika için herhangi bir yer kararı verilmedi. Zamanı gelince mevcut tüm seçenekleri inceleyeceğiz – İsviçre dahil, çünkü Stihl motorlu testerelerimiz için zincirleri her zaman oradaki üretim tesisinde üretiyordu.” Ayrıca Waiblingen-Neustadt'taki motorlu testereler için mevcut ray üretiminin “en az 2030'a kadar” güvence altına alınması nedeniyle Stihl için bu noktada “karar verme konusunda herhangi bir baskı” bulunmuyor.

Temel karar bekleniyor – memnuniyetsizlik devam ediyor

Spekülasyonun bir diğer nedeni de Stihl'in 2018 yılından bu yana Ludwigsburg'daki lojistik lokasyonunu artık işletmemesiydi. Bina yaşlanıyordu ve artık gereksinimleri karşılayamıyordu. Alternatif olarak, artık dünya çapında dağıtım için testere zincirlerinin üretildiği İsviçre'deki bir lokasyon incelenebilir. Şirketin bu lokasyona karar vermesi halinde Stihl, motorlu testerelere yönelik tüm kesme setinin üretimini İsviçre'ye taşımayı planladığını açıkladı.

Kurumsal strateji konusunda temel bir karar henüz alınmadı. Ancak aile şirketlerinin ve diğer birçok şirketin söylemleri politikacıları alarma geçirmeli. Zaten bu yılın Ocak ayında, önde gelen 50 Alman şirketi politikacılara yönelik kışkırtıcı bir mektup imzaladı.

Aile şirketi Stihl'in şu anda Almanya'da yaklaşık 6.000 çalışanı var; şirketin genel merkezi Stuttgart yakınlarındaki Waiblingen'de bulunuyor. Şirket dünya çapında 20.500 kişiyi istihdam ediyor ve kendi bilgilerine göre 2022 yılında yaklaşık 5,5 milyar avroluk satış kaydetti.