Eski bakanının ‘Protestoculara ateş açılmasını istedi’ argümanına, Trump’tan ‘tamamen yalan’ reaksiyonu

RAM

New member
Eski bakanının ‘Protestoculara ateş açılmasını istedi’ argümanına, Trump’tan ‘tamamen yalan’ reaksiyonu
25 Mayıs 2020’deki George Floyd cinayetinin akabinde başlayan ırkçılık zıddı protestoların 1 Haziran 2020’de Beyaz Saray’ın kapılarına dayanmasına ne karşılık vermek gerektiği konusunda Donald Trump’la ayrışan Mark Esper, ‘Kutsal Yemin: sıra dışı Devrin Savunma Bakanı’nın Anıları’ isimli anı kitabında bu mevzuya bir daha el attı.

Eski savunma bakanının Trump idaresine dair şoke edici detaylara yer verme tezindeki kitapta Trump’ın Beyaz Saray etrafında toplanan protestoculara ‘ateş açılmasını istediğini’ öne sürmesine, 45. Lider “Tamamen yalan” reaksiyonunu gösterdi.

CBS’in 60 Dakika programının argümanla ilgili görüşünü aldığı Trump, Esper’in ‘zayıf ve tümden etkisiz bir savunma bakanı olduğunu’ ileri sürerek “Bu yüzden orduyu yönetmek zorunda kaldım. IŞİD, (İran İhtilal Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı) Kasım Süleymani, (IŞİD lideri) El Bağdadi’nin işini bitirdim, orduyu 2.5 trilyon dolarla bir daha inşa ettim, Uzay Gücü’nü kurdum ve epey daha fazlasını yaptım” diye konuştu.

Eski bakanından kelam ederken ‘kazma’ manasına çekilebilecek bir söz kullanan Trump, “nazaranvini kaybetmemek için umutsuzca çırpınırdı. İstediğim her şeyi yapardı, o yüzden ona ‘Evetsper’ ismini takmıştım” dedi.

Anlattıklarını doğrulayacak en az 10 şahit olduğunu’ savunan Trump, Esper’in ABD çapında protestoların şiddet olaylarına dönüşmesi üzerine başşehir Washington DC’ye 10 bin asker konuşlandırmak istediği tezini da ‘yanlış’ diye reddetti.

Evvelki Cumhuriyetçi Partili Lider, Kasım 2020 seçimini Demokrat Partili Joe Biden’a kaybetmesinin geniş çaplı seçim hilesinden kaynaklandığı argümanı üzerinden 6 Ocak 2021’de Washington DC’de miting düzenlemesinin akabinde destekçilerinin Kongre’yi basması olayıyla ilgili şu iddiayı ortaya attı:

“Asıl 6 Ocak’a en az 10 bin asker göndermek istedim, zira o gün birfazlaca insanın 2020’deki yolsuz başkanlık seçimlerini protesto etmek için Washington’a geleceğini biliyordum. (Kongre baskını niçiniyle hakkında azil süreci açan Temsilciler Lideri, Demokrat Partili) Nancy Pelosi ve DC Belediye Lideri beni geri çevirdi.”

Lakin Trump, 1 Haziran 2020’de Beyaz Saray’daki toplantının akabinde düzenlediği basın toplantısında, George Floyd protestolarındaki şiddet olaylarını ‘iç terör’ diye niteleyerek şöyleki konuşmuştu:

“Her validen sokaklara hakim olmamıza yetecek sayıda Ulusal Muhafız konuşlandırmasını istedim. Biz burada konuşurken, bir yandan da… binlerce ve binlerce ağır silahlı asker, askeri işçi ve kolluk kuvvetlerini gönderiyorum.”

Trump’ın polisin misyonlarını yerine getirmesi için muvazzaf askeri işçi kullanma planını hayata geçirseydi, 1807 Ayaklanma Maddesi’ni yürürlüğe koyması gerekecekti. ABD’de şiddeti yahut isyanı bastırmak için askeri birliklerin kullanmasını düzenleyen bu yasa, Başkan’a şartların federal birliklerin kullanılmasını gerektirip gerektirmediğine karar verme yetkisi veriyor.

Daha evvel ABD basını, Trump’ın 1 Haziran’da Beyaz Saray’daki görüşmede başşehre 10 bin asker konuşlandırma niyetini beyan ettiğinde, buna Genelkurmay Lideri Mark Milley’in karşı çıktığına dair bir hayli habere yer vermişti. Esper’den ise ‘muharebe alanına dönen kentlere hükmetmek gerektiğinden’ kelam ettiğinin sızmasına emekli genelkurmay liderleri ve kumandanların reaksiyon göstermesi üzerine ‘insanların gaye alınmasını kast etmediği’ açıklaması gelmişti.

1 Haziran’da Trump’ın Esper dahil kimi bakanlarla yürüyerek kiliseye gitme ve burada elinde İncil ile poz verme ‘operasyonu için polisin çok güç kullanarak protestocuları dağıttırmasının akabinde da emekli genelkurmay liderleri ve kumandanlardan reaksiyon gelmişti. Bunun üzerine Esper, “Fotoğraf çekimi yapılacağından haberim yoktu. Apolitik kalmak ve bu tıp durumlardan uzak durmak için elimden gelen her şeyi yapıyorum” açıklamasını yapmıştı.

Anı kitabında Trump’ın başşehre 10 bin asker konuşlandırmak istemekle kalmayıp “Onlara ateş edemez misin? Yalnızca bacaklarından falan vur” söylemiş olduğini öne süren eski savunma bakanı, kitabının tanıtımı için çıktığı 60 Dakika programında, “Bizim yapmamız gerekenin bu olduğunu, asker getirmemizi ve protestocuları vurmamızı öneriyordu” diyerek ekledi:

“Sonunda silahlar ve süngülerle paraşütçüleri Washington DC sokaklarına konuşlandırmak için direkt buyruk vereceğini düşündüm. Bu vahim olurdu.”

Programda ‘İran ve Venezüella’ya karşı askeri harekat da dahil olmak üzere ülkeyi karanlık bir istikamete götürebilecek bir dizi tehlikeli şeyi önlemede rol oynamaktan gurur duyduğunu’ lisana getiren Esper, “Çeşitli vakit içinderda Beyaz Saray’dakiler Venezüella’ya karşı askeri harekat düzenlemeyi, İran’ı vurmayı, Küba’yı ablukaya almamızı teklif eder. Bu fikirler birkaç haftada bir gelir. bu biçimde şeyler ortaya atıldığında, vurup ezmek zorunda kalırız” derken, ezme işini Genelkurmay Lideri General Mark Milley ile birlikte yaptığına atıfta bulundu.