Eski skandal | Eski baş araştırmacı Brorhilker politikayı sert bir şekilde eleştiriyor

RAM

New member

Anne Brorhilker yıllarca cum-ex skandalından sorumlu savcıydı. Şimdi istifa etti ve Almanya'nın skandala verdiği tepkiyi sert bir şekilde eleştirdi.

Cum-Ex baş müfettişi Anne Brorhilker istifa etti ve vergi skandalının siyasi açıdan ele alınışını eleştirdi. Köln Savcılığı sözcüsü Pazartesi günü dpa'nın talebine yanıt olarak Brorhilker'in memurluk görevinden alınmasını istediğini söyledi. WDR daha önce bildirmişti. Yetkili, Brorhilker'in gerekçeleri hakkında yorum yapmadı. Kıdemli savcı, cum-ex vergi dolandırıcılarının kovuşturulmasında merkezi bir rol oynadı.

Brorhilker WDR'ye şunları söyledi: “Özellikle ekonomik suçlar alanında her zaman kalbi ve ruhu olan bir savcı oldum, ancak Almanya'da mali suçların kovuşturulma şeklinden hiç memnun değilim.” Bunu tek cümleyle özetlemek mümkün: “Küçükleri asarsınız, büyükleri bırakırsınız.”

İlk boşalma vakalarının ortaya çıkmasının üzerinden 11 yıl geçmesine rağmen politikacılar hâlâ yeterli tepkiyi vermedi. Vergi hırsızlığı uzun vadede durmadı; Cum-Ex'in ardıl modelleri var. Bankalarda ve borsalarda olup bitenler üzerinde hiçbir kontrol yoktur. Brorhilker, mali suçlarla mücadele için daha fazla kolluk kuvveti personelinin ve merkezi bir federal otoritenin olması lehinde konuştu.

1.700 şüpheliye soruşturma

Brorhilker'in liderliğinde Köln'de yaklaşık 120 cum-ex soruşturmasında 1.700 şüpheli soruşturuldu; Savcılık skandalla mücadelede ülke çapında öncülük yaptı.

2006'dan 2011'e kadar zirveye çıkan yasadışı hisse senedi anlaşmalarıyla Cum-Ex dolandırıcılığının, Alman devletini çift haneli milyar tutarında dolandırdığı tahmin ediliyor. Federal Cumhuriyet'teki en büyük vergi skandalı olarak kabul ediliyor. Temettü talepleri olan (“cum”) ve olmayan (“ex”) kağıtlar, kısa bir süre içinde finansal oyuncular arasında ileri geri hareket etti. Sonunda vergi otoriteleri farkında olmadan bankalara, borsacılara ve danışmanlara ödenmemiş sermaye kazançları vergilerini geri ödedi. Ancak Ocak 2012'de yürürlüğe giren yasa değişikliğiyle bu anlaşmalar durduruldu.

Aralarında vergi avukatı ve eski mimar Hanno Berger'in yanı sıra Maple Bank'ın eski çalışanlarının da bulunduğu bazı failler sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Büyük hukuk firması Freshfields'tan eski bir yıldız avukat da ciddi vergi kaçakçılığına yardım ve yataklık etmekten hapse girmek zorunda kaldı. Warburg'lu bankacı Christian Olearius da yargılanıyor.

“Mali suçlulara savaş ilanı”

Brorhilker, WDR'ye, mali suçlarla mücadelede “Mali Geçiş için Yurttaş Hareketi” sivil toplum örgütünün genel müdürü olarak çalışmak istediğini duyurdu. Amacı sorunun kökenine inmektir. Finanzwende yönetim kurulu üyesi Gerhard Schick, “Anne Brorhilker'in Finanzwende'ye taşınması mali suçlulara ve onların destekçilerine karşı bir savaş ilanıdır” dedi.

Cum-ex skandalı, zirvesinin üzerinden on yılı aşkın süre geçmesine rağmen hala ceza hukuku kapsamında kapsamlı bir şekilde soruşturulmadı – örneğin, tanınmış büyük bankaların ve WestLB gibi eski devlet bankalarının rollerinde boşluklar var. Devlet, daha yaygın olan ve yasal olarak neredeyse hiç ele alınmayan ilgili Cum-Cum anlaşmalarında Cum-Ex'ten daha fazla para kaybetti. Mannheimlı finans bilimci Christoph Spengel, 2000 ile 2020 yılları arasındaki vergi hasarının 28,5 milyar avro olduğunu tahmin ediyor.

Brorhilker, “Çok parası olan ve iyi bağlantıları olan failler, zayıf bir adalet sistemiyle karşı karşıya kalıyor ve bu yargılamalardan kolaylıkla çıkış yolunu bulabilirler” dedi. Yargının yükünü azaltmak amacıyla yargılamaların uzlaşma yoluyla sonlandırılmasına karşı çıktı. Devlet çoğu zaman hak ettiği miktarın yarısını bile alamıyor. “Neden kendimizin bir Noel kazı gibi görmezden gelinmesine izin verelim ki?”

“Meslektaşlarım mükemmel işler yapıyor”

Sonbaharda, Kuzey Ren-Vestfalya Adalet Bakanı Benjamin Limbach (Yeşiller), Köln savcılığında geniş kapsamlı değişiklikler uygulamaya çalıştı; bu değişiklikler yaygın eleştirilerle karşılandı ve Brorhilker'in yetkisini zayıflattığı görüldü. Limbach, meselenin bununla ilgili olmadığını, bekleyen çok sayıdaki davanın süresinin dolmaması için yardım ve hızlandırmayla ilgili olduğunu savundu. Bakan sonunda planından vazgeçti.

Brorhilker, WDR'ye yaptığı açıklamada, ayrılmasının nedeninin bu anlaşmazlık olmadığını söyledi: “Ana departmanımı bölme planları beni çok şaşırttı. O zamanlar, bunu amaçlanan destek olarak görmüyordum.” Bu arada güzel tartışmalar oldu ve bakanlık dört pozisyon daha oluşturdu. Brorhilker, “Köln'de doğru yoldalar” dedi.

Kendisi ayrılırsa soruşturmanın durma noktasına gelmesi tehlikesini görmüyor. “Dört daire başkanıyla dört daire kuruldu. Bu nedenle iyi bir konumdayız ve meslektaşlarımın mükemmel bir iş çıkardığını düşünüyorum. Onları desteklemeye devam ederseniz işler iyi gitmeye devam edecek. Kolluk kuvvetlerinin de iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum. gerçekten emin ellerde” dedi.