Ezkaza kendisine gönderilen 358 bin dolarlık Kovid-19 yardım fonunu kumarda harcadı

RAM

New member
Ezkaza kendisine gönderilen 358 bin dolarlık Kovid-19 yardım fonunu kumarda harcadı
Batı Japonya’daki Abu kentinin idaresi, Kovid-19 pandemisi niçiniyle mali açıdan zorlanan sakinlerine dayanak olmak gayesiyle Nisan ayında bir yardım fonu oluşturdu.

Belediye, yardım için toplanan paralardan muhakkak hanelere toplamda 46.3 milyon yen (358 bin dolar) göndermeyi planlarken, bu fiyatın tamamının 100 bin yen gönderilmesi gereken 24 yaşındaki bir gence aktarıldığı ortaya çıktı.

A Japanese man who was mistakenly sent ¥46.3m (US$358,000) in Covid-19 relief funds has admitted he gambled away the entire amount in the space of a fortnight. https://t.co/48arWBteHe

— Digg (@digg) May 18, 2022

Yaptıkları yanılgıyı fark eden ve 12 Mayıs’ta paranın ve yasal masrafların derhal iadesini talep ederek dava açan yetkililer, şüpheliyle irtibata geçemedi.

Yalnız yaşadığı ve kısa mühlet evvel işinden ayrıldığını söyleyen genç, birinci vakit içinderda parayı iade etmeyi kabul etti lakin çabucak sonrasında paranın hesabından ‘çekildiğini’ öne sürdü.

Banka kayıtları, 8-21 Nisan tarihleri içinde tüm paranın hesaptan çekildiğini gösteriyor.

Sanığın avukatı da müvekkilinin parayı iade etmesinin ‘fazlaca zor’ olduğunu söylemiş oldu. Avukat, tarafların uyuşmazlığı çözmeye çalıştığını söylemiş oldu lakin hukuk uzmanları, belediyenin kayıplarını telafi etmenin ‘pek mümkün’ olmadığını belirtiyor.

Abu Belediye Lideri Norihiko Hamada, sanığın aksiyonunu ‘affedilemez‘ olarak nitelendirdi ve parayı geri almak için elinden geleni yapacağını söylemiş oldu.

Kobe’deki Konan Üniversitesi’nden emekli ceza hukuku profesörü Hisashi Sonoda, “Belediye davayı kazansa ve mal varlıklarına el koymaya çalışsa bile adamın hiç sermayesi yoksa parayı geri alması sıkıntı olacak” dedi.

Sanığın aksiyonlarının ‘ahlaki açıdan sorgulanabilir’ olduğunu söyleyen Hisashi, insanlara hesaplarından para çekme hakkının uygar kanun tarafınca tanındığını ve bu niçinle cezai kovuşturmanın problemli olabileceğini söz etti.

Raporlar, kendilerine yapılan ödemeleri kaçıran hanelerin her birine 100 bin yen gönderildiğini doğruluyor.

Azar azar ödemeyi kabul etti

Sanığın avukatı tarafınca yapılan açıklamada, 24 yaşındaki gencin parayı kesim modül olsa bile iade etmeye karar verdiği açıklandı.

Belediye Lideri Norihiko, gazetecilere verdiği demeçte, sanığın sonucundan ötürü memnun olduğunu lakin belediyenin davayı geri çekmeyi planlamadığını söylemiş oldu.