İstat, enflasyon Ocak’ta enerji fiyatlarındaki yavaşlamayla yavaşladı

Muqe

New member
Milano – Yavaşlama belirtilerişişirme Ocak ayında. tarafından iletilen verilere göreIstat Fiyatlar, Aralık ayındaki +%11,6’dan ve ayrıca Ocak için önceden bildirilen +%10,1’den yıllık bazda %10 ve aylık bazda %0,1 arttı.

Enstitü, enflasyon oranındaki düşüşün temel olarak düzenlemeye tabi enerji ürünleri fiyatlarındaki (+%70,2’den -%12,0’ye) ve daha az ölçüde düzenlemeye tabi olmayan enerji ürünlerindeki trend bazındaki güçlü yavaşlamadan kaynaklandığını açıklıyor. (%+63,3 ila %59,3), işlenmemiş gıda (%+9,5 ila %8,0) ve eğlence, kültürel ve kişisel bakım hizmetleri (%+6,2 ila %5,5); Bu eğilimlerin etkileri, dayanıklı tüketim malları (%+6,4’ten %+6,8’e), dayanıksız tüketim malları (%+6,1’den %+6,7’ye) ve konutla ilgili hizmetlerdeki (yüzde +6,4’ten %6,8’e) ve +%2,1 ila +%3,2).

Sözde eğilim dinamikleri zayıflatılır alışveriş Sepetigıda, ev ve kişisel bakım ürünlerindeki fiyat sepeti (%+12,6’dan +%12,0’ye), aksine satın alma sıklığı yüksek olan ürünlerin fiyat sepeti (%+8,5’ten +%8,9’a) vurgulanmıştır.

Enflasyon etkisi, İtalyanlar ev temizlikçileri ve bakıcıları dışında her şeyden tasarruf ediyor

kaydeden Rosaria Amato

16 Şubat 2023

Enerji ve taze gıda hariç “çekirdek enflasyon” %5,8’den %6,0’a yükselirken, enerji hariç sadece %6,2’de sabit kaldı. Yıllık bazda, mal fiyatları yavaşlayan bir profil gösterirken (%+17,1’den %+14,1’e), hizmetlere ilişkin fiyatlar ise hafif bir artış gösteriyor (%+4,1’den %+4,2’ye); bu nedenle, ikincisi ile mal fiyatları arasındaki negatif enflasyonist fark azalır (Aralık’taki -13,0’den yüzde -9,9’a).

Genel endeksteki döngüsel artışın başlıca nedeni konut hizmetleri (%+1,6), işlenmiş gıda (%+1,3), dayanıklı tüketim malları (%+1,1) ve dayanıklı olmayan (%+0,7), işlenmemiş gıda (+) %0,6 ve düzensiz enerji (+%0,5); bunun yerine bir sınırlama etkisi, düzenlemeye tabi Enerji (%-25,7) ve ulaşımla ilgili Hizmetlerin (mevsimsel faktörler nedeniyle -%1,7) fiyatlarındaki düşüşten kaynaklanmaktadır. 2023 için elde edilen enflasyon, genel endeks için +%5,2 ve çekirdek bileşen için +%3,2’ye eşittir.