İtalya’da Kovid-19 tedbirleri çerçevesinde çıkarılan ‘Yeşil Geçiş belgesinin’ kapsamı genişletildi

RAM

New member
İtalya’da Kovid-19 tedbirleri çerçevesinde çıkarılan ‘Yeşil Geçiş belgesinin’ kapsamı genişletildi
Hükümetin 6 Ağustos’tan itibaren restoranların kapalı alanlarından, yüzme havuzu, spor salonları, tiyatro, sinema üzere toplumsal faaliyetler için yürürlüğe koyduğu ‘Yeşil Geçiş’ uygulaması, ulaşım dalı ve okullarda öğretmenler için mecburî hale getirildi. Buna nazaran, bugünden itibaren tüm ulusal ve memleketler arası seferlerde tren, uçak ve gemiyle yapılacak seyahatler için yolcularda “Yeşil Geçiş” evrakı olup olmadığı denetim edilecek. ‘Yeşil Geçiş’ dokümanı olmayanların seyahat etmesine müsaade verilmeyecek.

Eğitim alanında ise ‘Yeşil Geçiş’ evrakı birinci evrede, birinci ve orta dereceli okullarda öğretmenler, üniversitelerde ise öğretim bakılırsavlilerinin yanı sıra öğrenciler için de mecburî hale geldi. Kelam konusu bireyler, eğitim-öğretim yılının başlamasıyla okullara “Yeşil Geçiş” dokümanı denetim edilerek okullara alınacak. Okullardaki denetimlerde toplamda 4 sefer “Yeşil Geçiş” evrakı olmadığı tespit edilen öğretmenlerin bakılırsavleri askıya alınacak.

Ülkede tansiyon yükseldi

‘Yeşil Geçiş’ uygulamasının kapsamının genişletilmesi sebebiyle ülkede tansiyon yükseldi.

Kelam konusu uygulamaya başından beri karşı olan ve “Yeşil Geçiş Evrakına Hayır” sloganı altında buluşan; ortalarında çok sağcı kümelerin da olduğu aşı aykırıları, “Yeşil Geçiş”in seyahatler için mecburî hale gelmesini, ülke genelindeki 54 tren garında protesto etmeye hazırlanıyor.

İçişleri Bakanlığı ise protestocuların, tren garlarında işleyişi aksatmaması için geceden güvenlik tedbirlerini artırdı.

Başka yandan, ülkede son günlerde kitle bağlantı kanalları üzerinden aşının faydalarını anlatan ünlü hekimlere ve kimi siyasilere yönelik anlık iletileşme uygulamalarında tehdit bildirilerinin paylaşıldığının kamuoyuna yansıması üzerine savcılık soruşturma başlattı.

Bu ortada aşı terslerinin aksiyonlarını takip eden iki gazetecinin de kelamlı ve fiziki atağa uğraması kamuoyunda reaksiyon çekti.

İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese de tehdit ve suça teşvik içeren bildirilere karşı tolerans gösterilmeyeceğini ve protestolarda da hiç bir biçimde kanunların dışına çıkılmasına müsaade verilmeyeceğini belirtti.

Kovid-19’a karşı yaygın aşılama kampanyasının 27 Aralık 2020’de başladığı İtalya’da, bugün prestijiyle 77 milyon 840 bin 987 doz aşı uygulandı. Tüm aşıları tamamlananların sayısı 37 milyon 882 bin 252’ye ulaştı. Aşıları tamamlananların 12 yaş üstü nüfusa oranı ise yüzde 70,14 oldu. Yetkililer, bu oranın eylül ayı ortasında yüzde 80’i bulacağını belirtiyor.