Kocaeli’de sürücüler ‘ilk yardım’ ile bilinçlendi

RAM

New member
Kocaeli’de sürücüler ‘ilk yardım’ ile bilinçlendi
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, özel halk otobüsü, taksi ve servis sürücülerine birinci yardım eğitimi verdi. Programa katılan 86 sürücü eğitim sonunda sürücü kartı almaya hak kazandı.

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımada sürücü kartı almaları mecburi olan özel halk otobüsü, taksi ve servis sürücülerine genel birinci yardım eğitimi verdi.

Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ve Ulaşım Dairesi Başkanlığı’na kayıtlı 86 sürücünün katıldığı eğitimde müdafaa, bildirme ve müdahale mevzu başlıklarına kıymet verildi. Bu bağlamda Sıhhat ve Toplumsal Daire Başkanlığı’nda nazaranvli eğitim hemşiresi Öznur Ceylan, sürücülere trafikte kazayla müsabaka anında nasıl davranacaklarını ve birinci müdahalenin nasıl yapılması gerektiğini içeren değerli bilgiler verdi.

Kaza, yangın ve muhtemel doğal afet durumlarında birinci müdahaleyi yapabilme kabiliyetini kazandırmak için sunulan bilgiler, eğitime katılan sürücülere uygulamalı olarak anlatıldı.

2022 yılı boyunca devam edecek eğitimler kapsamında birinci yardımın temel kavramları, dikkat edilecek noktalar, kanamalar, faydalanmalar, kırık çıkık ve burkulmalar, bayılma ve koma üzere biroldukça mevzu işlendi.

EĞİTİM NELER İÇERİYOR?

Düzenlenen bu eğitimler daha şuurlu ve nitelikli sürücüler yetişmesine taban hazırlıyor.

Hayati kıymet taşıyan bu eğitim çerçevesinde sürücülere birinci yardımın temel taşlarından olan yaşamsal işlevlerin sürdürülmesi için neler yapılması gerektiği anlatılıyor. Alınan eğitimle hayati tehlikelerin ortadan kaldırılması, hasta ya da yaralının durumunun kötüleşmesinin engellenmesi ve güzelleşmesinin kolaylaşması amaçlanıyor.

Kocaeli hudutları içerisindeki sürücüleri kapsayan bu eğitimler periyodik aralıklarla düzenlenmekte. birinci vakit içinderda inançlı ekonomik sürüş, trafik mevzuatı ve yolcu şoför münasebetleri hakkında eğitim alan sürücüler bu programla da müdafaa, bildirme ve kurtarma üzere temel konularda bilgi sahibi oldu.

Programda cansız model üzerinden müdahale ile ilgili püf noktalar gösterilerek iştirakçilere hem görsel birebir vakitte işitsel malzemelerle eğitim verildi.