Meksika’da hastaneyi su bastı: 10 meyyit

RAM

New member
Meksika’da hastaneyi su bastı: 10 meyyit
Meksika’nın Hidalgo eyaletinde tesirli olan şiddetli yağış kararı Tula Nehri’nin taşması ile sel medyana geldi. Tula de Allende kentinde meydana gelen sel felaketinde birfazlaca mesken ve işyeri sular altında kalırken, birtakım araçlar sel sularına kapılarak sürüklendi. Kentte bulunan Meksika Toplumsal Güvenlik Enstitüsü’ne bağlı 5. Bölge Genel Hastanesi’ni su basması kararı elektrik kesintisi meydana gelirken, birtakım hastalara oksijen verilemedi. Oksijen ezası kararı 6’sı Covid-19 kliniğinde, 4’ü acil serviste olmak üzere toplam 10 hasta ömrünü kaybetti.

Hastanenin giriş katında biriken suyun 1 metre yüksekliğe ulaştığı aktarılırken, hastaların gece uzunluğu sedyelerle üst katlara taşındığı belirtildi. Hastane çalışanı, bilhassa Covid-19 hastaları için ilaç, yemek, su, battaniye, çarşaf, bebek maması ve oksijen gereksinimleri olduğunu duyurdu.

Hastanede nazaranvli bir hekim ise, güç durumda olduklarını, sel niçiniyle tüm telefon sınırlarının kesildiğini ve hastanede tek telefona erişimi olan kişinin kendisi olduğunu tabir etti.

Hidalgo Eyalet Valisi Omar Fayad, helikopter ile afet bölgesinde havadan incelemelerde bulundu. Vali Fayad, imajların epeyce üzücü olduğunu belirterek, federal ve mahallî tüm sivil savunma takımlarının bölge halkına yardım etmek için çalıştığını aktardı.

Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador ise yaptığı açıklamada, yetkililerin afet bölgesinde yardım çalışmalarına devam ettiğini belirterek, hükümetin ziyan nazarann ailelere takviye olacağını deklare etti.

Hidalgo eyaleti yetkilileri, bölgede sel ve akıntılara karşı vatandaşlara hazırlıklı olma daveti yaparak, acil durumlar için sırt çantaları hazırlamaları, yardım takımlarının talimatlarına uymaları, gerekirse konutlarını boşaltmaları konusunda uyardı. Yetkililer, ayrıyeten bölgede 7 başka süreksiz barınak kurulduğunu duyurdu.