Öğrencilerine ‘cinsel alaka karşılığında yüksek not’ kelamı veren akademisyene iki yıl mahpus

RAM

New member
Öğrencilerine ‘cinsel alaka karşılığında yüksek not’ kelamı veren akademisyene iki yıl mahpus
Settat kentindeki Hassan I Üniversitesi’nde bakılırsav yapan bir küme akademisyen hakkında, cinsiyet ayrımcılığı yapmak, bayanlara karşı şiddet uygulamak ve ahlaka muhalif davrandıkları sebebi öne sürülerek dava açılmıştı.

Ülkedeki yüksek eğitim kurumlarında yaşanan skandalların sonuncusu, geçen yıl eylül ayında öğretim üyeleri ve öğrenciler içindeki mesajlaşmalar toplumsal medyaya sızdırılınca ortaya çıkmıştı. Yaşananlar kamuoyunu reaksiyonunu çekmiş fakat ‘sürpriz olmamıştı.’

Dava ses getirdi

T24’ün aktardığına nazaran, istismarların nadiren mahkemeye taşındığı, birçoklarının üstünün kapandığı Fas’ta, bu akademisyenlerin yargılanması ses getirmiş, davanın farklı bir ehemmiyeti olmuştu.

Bunlardan biri olan, iktisat derslerine giren akademisyenin aldığı cezayla, ülkedeki üniversitelerde yaşanan tacizlerle çaba ve tedbire konusunda birinci sefer kıymetli bir adım atıldığı açıklandı.