Papa Temmuz ayında Kanada’yı ziyaret edecek

RAM

New member
Papa Temmuz ayında Kanada’yı ziyaret edecek
Vatikan Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, Papa’nın Kanada ziyaretinde Edmonton, Quebec ve Iqaluit kentlerinde de temaslarda bulunacağı açıklandı.

Ziyaret açıklaması, Katoliklerin manevî liderinin, mart-nisanda Kanadalı yerli kümeleriyle Vatikan‘da yaptığı görüşme ve Katolik okullarında yerli çocukların maruz kaldığı cinsel ve fizikî istismarlar niçiniyle özür dilemesinin akabinde geldi.

Papa Francis, Kanadalı yerli kümelerinden “Metis”, “Inuit” ve “First Nations” ile görüşmelerinin akabinde 1 Nisan’da yaptığı açıklamada, Kanada’da Katolik Kilisesi’ne bağlı yatılı okullarda geçmişte çocuklara yapılan muamele karşısında “öfke, utanç ve acı” duyduğunu belirterek, “Kilisenin birtakım üyelerinin içler acısı davranışları için Tanrı’dan af diliyor ve size tüm kalbimle acı çektiğimi tabir etmek istiyorum. Ben de sizden özür dilemek konusunda Kanadalı Piskopos kardeşlerime katılıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Yerli kümeler bu ‘özrü’ bekliyordu

Konuyu soruşturan Kanada’daki Hakikat ve Uzlaşma Kurulu, 1831-1996 devrinde faaliyet gösteren kiliseye bağlı yatılı okullar hakkındaki çalışmasını 2015’te tamamlamış ve 4 bin sayfalık rapor yayımlanmıştı. Komite, yaşananları “kültürel soykırım” olarak tanımlamıştı.

Söz konusu raporda, en az 4 bin 200 yerli çocuğun bu okullarda istismar ya da ihmal kararı öldüğü belirtilmişti.

Kanada’da Katolik Kilisesi’nin denetimindeki yatılı kilise okullarından kimilerinin bahçesinde, resmi kayıtlarda olmayan epey sayıda çocuk mezarı bulunmuştu.

Hakikat ve Uzlaşma Kurulu raporundan daha sonra yerli halktan tekraren özür dileyen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 2017’de Vatikan’a yaptığı resmi ziyarette Papa’dan da özür talep etmişti.

Papa’nın hazirandaki Lübnan ziyareti ise ertelenmişti

bir müddetdir dizinden çektiği rahatsızlık sebebiyle Vatikan’daki programlarına tekerlekli sandalyeyle katıldığı görülen Papa’nın haziran ortasında Lübnan’a yapmayı planladığı ziyaret ise ertelenmişti.

Lübnan Turizm Bakanı Velid Nassar, 9 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Papa’nın sıhhat şartları sebebiyle bu ziyaretinin ertelendiğini duyurmuştu.