Rus uzman uyardı: Uzay çöpleriyle ilgili meseleler kritik hale gelebilir

RAM

New member
Rus uzman uyardı: Uzay çöpleriyle ilgili meseleler kritik hale gelebilir
Rus basınına konuşan Goryuçkin, “Bu süratle devam edilirse, ayrıyeten birtakım denetim ve tedbire biçimleri geliştirilmezse, önümüzdeki 10 yıl ortasında durumun büyük ihtimalle kritik hale geleceğine inanıyorum” dedi.

Goryuçkin, uzay çöpleriyle ilgili durumun bilhassa de 3.5 bin kilometre kadar aralıktaki alçak yörünge bölgesinde vahim olduğunu tabir etti.

Yörüngedeki denetim sistemi için en büyük sorunun küçük objeler olduğunu belirten Goryuçkin, “Elimizdeki radarlar (gözlem, füze saldırısı ihtar radarları) fazlaca küçük olmayan objelerle ilgili vazifelerin muvaffakiyetle yerine getirilmesini sağlıyor. Lakin bilhassa de küçük uzay objeleriyle ilgili nazaranvler için özel, kuvvetli radarlar gerekiyor” dedi.

Rus uzay ajansı Roscosmos 4 Ağustos’ta yörüngedeki uzay çöplerinin toplam tartısının 7 bin tonu aştığını bildirmişti. Açıklamada otomatik ihtar sistemlerine her gün Rus uzay araçlarıyla tehlikeli olabilecek objelerin birbirine yaklaştığına dair üç ila 10 bildirim geldiği belirtilmişti.

Roscosmos Lideri Dmitriy Rogozin de haziran ayında uzay çöplerinin gözlemlenmesi için memleketler arası bir müşahede sistemi kurulması gerektiğini savunmuştu.