Tahran’da hava kirliliği niçiniyle okullar tatil edildi

RAM

New member
Tahran’da hava kirliliği niçiniyle okullar tatil edildi
İran’ın başşehri Tahran’da hava kirliliği bir sefer daha alarm düzeyine yükseldi. Başşehir Tahran’da 201 mikrogram/metreküp düzeylerine yükselen hava kirliliği niçiniyle anaokulları, ilkokullar ve engellilerin eğitim gördüğü özel okullar tatil edildi.

Tahran Belediye Lider Yardımcısı Abid Meleki yaptığı açıklamada, “Sağlığa uygun olmayan hava şartları ve hava kirliliğinin kritik düzeye çıkması niçiniyle acil durum komitesi oluşturuldu. Bugün anaokulları, ilkokullar ve engellilere özel okullar tatil edildi” sözlerini kullandı.

Yaşlı ve kronik rahatsızlığı olanların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları ihtarında bulunan Lider Yardımcısı Meleki, ortaokul ve liselerde tahsil nazarann öğrencilerin ise okul bahçelerine çıkmalarına yasak getirildiğini belirtti.

Tahran, dünya genelinde kentlerdeki hava kirliliği sıralamasında 12. sırada yer alıyor.

Kentin hava sirkülasyonuna uygun olmayan pozisyonu, trafik yoğunluğu ve eski model araçlar ile yaygın olarak kullanılan motosikletlerin çıkardığı egzoz gazları, Tahran’da hava kirliliğini artıran etkenler olarak kabul ediliyor. Tahranlılar da kentteki hava kirliliğinden olumsuz etkileniyor ve idareden kalıcı bir siyaset ile bu probleme tahlil bulmasını bekliyorlar.

‘Evlerden dışarı çıkamıyoruz’

Tahran’ın büyük pazarında alışveriş yapan Nesim Ekberi, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmadığını belirterek, “Maalesef muhtaçlığımız olmadıkça meskenlerden dışarı çıkamıyoruz. Daima eğitime hava kirliliği niçiniyle orta veriliyor. Çocuklarımız bu niçinle derslerinde geri kalıyorlar. Hükümet bu mevzu hakkında kalıcı bir tahlil bulmalı. Benim nefes darlığım var ve ne vakit dışarı çıksam rahatsızlanıyorum” dedi.

Emekli Rahimpur ise hava kirliliğine tedbir olarak maske kullandığını belirterek, “Dışarı çıktığımda maske kullanmaktan diğer yapacak bir şeyim yok. Gereksinimlerimiz için de çarşıya ve pazara çıkmak zorundayız. Bunun için de maske kullanmak zorundayım” tabirlerini kullandı.

Öğrenci İrfan Hamidi ise, “Bugün epeyce kirli bir hava var. Gökyüzü büsbütün gri bir renk ile kaplı. Birkaç gündür yağmur yağışı var lakin yağışlar da hava kirliliğini azaltmıyor” diye konuştu.