Tekneleri Akdeniz’de alabora olan göçmenleri, STK gemisi kurtardı

RAM

New member
Tekneleri Akdeniz’de alabora olan göçmenleri, STK gemisi kurtardı
İspanyol STK Open Arms, Twitter hesabından bu sabah saatlerinde yaptığı paylaşımda, kuruluşa bağlı Astral gemisinin, Akdeniz’in orta bölümünde gece saatlerinde ortasında 100’den çok kişinin bulunduğu bir tekneye yardım ettiğini belirtti.

Teknenin alabileceği yükün üstünde yüklü olması sebebiyle dengesizlikten devrildiği ve denize düşen göçmenlerin gece karanlığında kuvvetlikle kurtarıldığı açıklandı.

Very hard work tonight to recover the castaways from a drifting boat with more than 100 people, using 3 #Astral life rafts. We do not know if any life has been lost and no news from Tunisia, Malta and Italy.
Where is Europe? Why did the authorities not respond to Mayday? pic.twitter.com/Zkr6Qs4jfz

— Oscar Camps (@campsoscar) May 25, 2022

Tekniçin bölgeye yakın ülkeler Malta, Tunus ve İtalya’ya yardım daveti yapıldığını aktaran Open Arms kurucusu Oscar Camps, bu ülkelerin uzun müddet boyunca tekniçin gelen yardım davetine karşılık vermediğini ve bunun “anlaşılması güç” ve “kabul edilemez” bir şey olduğu tenkidinde bulundu.

Open Arms’tan kurtarma operasyonuna ait öğle saatlerinde yapılan ikinci paylaşımda ise bölgeye Tunus Kıyı Güvenliği’nden bir devriye botunun yardıma geldiği, bunun üzerine göçmenlerin Tunus devriye botuna binmeyi reddederek denize atladığı ve Astral tarafınca kurtarıldıkları kaydedildi.

Open Arms, hava şartları daha da kötüleşmeden İtalyan makamlarına kurtarma operasyonunda uyumu üstlenmesi daveti yaptı.

Open Arms’ın Astral gemisi dün de Akdeniz’i geçmeye çalışan 110 göçmene yardım etmişti.